Kaj je psoriaza ali luskavica?
Psoriaza ali luskavica je kronično vnetje kože, ki povzroča prehitro razmnoževanje celic zgornje plasti kože, imenovane povrhnjica

Psoriaza ali luskavica je kronično vnetje kože, ki povzroča prehitro razmnoževanje celic zgornje plasti kože, imenovane povrhnjica. Odvečne kožne celice tvorijo luske belkasto-srebrne barve in rdeče lise, ki so včasih lahko zelo srbeče ali celo boleče. Najpogosteje se pojavlja luskavica v plakih in sicer kar v 80% vseh primerov. Kar do 40% ljudi, katere prizadane luskavica, razvije tudi psoriatični artritis. Najpogosteje so prizadeti sklepi rok in stopal.
Psoriaza ali luskavica je dedna bolezen in v povprečju prizadane med 1 in 3% svetovne populacije. Pojavi se lahko na kateremkoli delu kože, tudi na nohtih ali lasišču. Najpogosteje pa so prizadeta kolena, komolci in ledveni del hrbta.
Ali se lahko od koga nalezem?
To je dedna avtoimuna bolezen in ni nalezljiva. Poleg vidnih kožnih sprememb, ki lahko vodijo do socialne izolacije in tudi stigmatizacije, lahko povzroča tudi bolečine. To za posameznika pomeni slabšo kakovost življenja, zaenkrat pa je to neozdravljiva bolezen.
Kaj sproži nastanek bolezni?
Luskavica je bolezen, ki je pogojena z geni in imunskim odzivom. To pomeni, da imunski sistem začne napadati svoje lastne celice zaradi česar nastane vnetno stanje. Kaj pa jo poleg tega povzroča, pa zaenkrat še ni znano. Do sedaj poznamo le dejavnike, ki sprožijo prvi izbruh bolezni. To so različne bolezni, predvsem razne okužbe, zdravljenje z nekaterimi zdravili kot so antidepresivi, zdravila, ki nižajo krvni tlak ter zdravila proti malariji. Nekateri izmed sprožilcev so tudi uživanje alkohola, psihični stres ter poškodbe kože kot so opekline ali odrgnine.
Kako vem, da gre za luskavico?
Obstaja veliko različnih vrst luskavice, ki se izražajo različno hudo. Vendar pa je nekaj simptomov vsem oblikam skupnih. Luskavica v plakih je skupna večini bolnikov. Ti plaki se pojavljajo na lasišču, na kolenih in komolcih, na križu in podlakteh. Na teh predelih je koža v okroglih žariščih katerih velikost lahko variira od nekaj milimetrov, do nekaj centimetrov. Koža na teh delih je pordela in zadebeljena, plak pa je značilne sivo-srebrne barve. Ponavadi ne boli in le poredko srbi.
Pravilno diagnozo postavi dermatolog glede na značilno klinično sliko in izgledu prizadete kože. Ali je oblika bolezni huda ali blaga je odvisno od tega kolikšen del kože je prizadet. Vsak pacient, kateremu se je izrazila psoriaza ali luskavica pa dobi individualen načrt zdravljenja.
Kako poteka zdravljenje?
Luskavica je bolezen katere zdravljenje je mogoče in je tudi nujno potrebno. Kljub temu, da je to bolezen, ki traja celo življenje, se pojavljajo spontana in različno dolga obdobja izboljšanja. Lahko jo kontrolirano obvladujemo na dolgi rok z ustrezno nego ter sistemskim in lokalnim zdravljenjem. Enikam.si pa svetuje, da je pomembno tudi ohranjanje zdravega načina življenja. Predvsem to pomeni zdravo prehrano, telesno aktivnost, telesno težo, ki je primerna naši višini ter izogibanje kajenju in prekomernemu uživanju alkohola. S takim načinom življenja se zmanjša tudi tveganje za pojav drugih kroničnih obolenj s čimer bo lažje tudi izboljšanje stanja na koži. Na enikam.si poročajo tudi o zelo ugodnih učinkih uporabe nekaterih prehranskih dopolnil kot sta vitamin D in omega 3 maščobne kisline. Priporočajo pa tudi kopanje v termo-mineralni ali morski vodi, ki omogočata mehčanje sprememb na koži.
Pri izbruhu je stanje mogoče umiriti
Ker je luskavica kožna bolezen je pomembno, da je koža navlažena in da jo ob izbruhih hladimo. Enikam.si svetuje tudi izdelke s hialiuronsko kislino, ki nase zelo učinkovito veže vodo in preko tega poskrbi, da je koža navlažena. Za pomiritev in hlajenje kože pa Enikam.si priporoča izdelke iz aloe vere, saj povečujejo prožnost kože in tako kot hialuronska kislina, zadržujejo potrebno vlago v koži.
Psoriaza ali luskavica in sončni žarki
Sonce ima na izraženo stanje bolezni pri večini bolnikov blagodejen vpliv. Le pri 10% se kožno stanje ob izpostavljanju soncu, poslabša. Obstaja tudi posebna oblika terapije, imenovana helioterapija, ki za zdravljenje uporablja predvsem UVA in UVB žarke, ki prodrejo skozi kožo. S tem upočasnijo prehitro deljenje celic ter imajo protivnetni učinek, še poročajo pri Enikam.si.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se