Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 5 min.

Dišave za dom, za vas in prebujanje vaših občutkov


K.A.
12. 7. 2022, 10.39
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Dišave za dom v trenutku spremenijo razpoloženje v vsakem domu. Izberite svojo najljubšo aromo in se prepustite njenim vplivom na vas in ambient.

atelier-rebul
Atelier Rebul
Atelier Rebul

Vonj ustvarijo možgani. Delce v zraku zaznavamo s čutnicami, možgani pa nam povedo, kaj vonjamo. Vonj je subjektiven občutek. Kar nekomu omamno diši, pri nekom drugem lahko vzbudi čisto drugačne reakcije. Prijeten vonj izboljša naše počutje, nas pomirja, izostri koncentracijo ali nam nekje v podzavesti predvaja film o osebah in dogodkih iz naše preteklosti. Brez dvoma zato vonj spremeni naše razpoloženje. Pomislite le, kako nas kombinacija jabolka, cimeta, pomaranče in klinčkov spominja na veseli december in praznično predbožično vzdušje. Sandalovina, vanilija ali mošus prikličejo prizor z omamno dišečimi trgovinicami starega sredozemskega mesteca. Granatno jabolko, sadež tisočerih zrn, predstavlja dolgoživost,plodnost in bogastvo. Dišave za dom so vse bolj priljubljene, saj delček najboljšega iz narave prinesemo domov, da nas razvaja in spominja na prijetne trenutke. Dišave za dom bolj poduhovljenim celo pomagajo do globje stopnje meditacije. Niso pa nekaj povsem novega.

Starodavne dišave za dom

Z dišavami so se ljudje zabavali že v prazgodovini. Z žganjem smolnatih vrst lesa nad ognjem so prijetno osvežili bivališča in oblačila. Ta starodavna kadila lahko z vso odgovornostjo proglasimo za najstarejše dišave za dom. Z raznovrstnimi dišečimi rituali so počastili tudi najsvetejša božanstva ali branili svoje najdražje pred pojavi, ki jih niso povsem razumeli. 

Če verjamemo starim antičnim zapisom, je bilo pred več tisočletji središče obrti izdelovanja dišav in kadil v Aziji in severovzhodni Afriki. Živahno je cvetelo zlasti trgovanje z aromatičnim arabskim gumijem, iz Kitajske pa so tovorili cimet. Staroegipčanski parfumi so bili sestavljeni iz eteričnih olj in cvetnih dišav iz janeža, mandljev, medu, cimeta, mete, rožmarina, ciprese ali limone. Iz drevesnih smol so pripravljali omamno dišeča kadila. Stari Grki so šli še korak dlje in so dišave za dom in telo zmešali z olji esenc cvetja za bolj romantične načrte, uporabljali pa so jih tako moški kot ženske. Dišave za dom so z vrtnicami ali vijolicami namakali v olju v bronastih posodah in izumili svojevrsten antični difuzor. Dišave za dom in telo so bile v Grčiji sprva tako pomembne, da so veljale kar za posebno vejo medicine, saj so ugotovili, da prijetne arome ugodno delujejo na telo in duha. Že zelo zgodaj pa so Arabci odkrili tudi preprosto metodo destilacije.

V srednjem veku so bile dišave na evropskih dvorih vsakdanji ritual. Zlobni jeziki celo trdijo, da so z njimi prekrivali neprijetne vonjave pomanjkljive higiene. Uporabniki so bili prepričani, da dišave prostor tudi dezinficirajo. Kakorkoli že, v Franciji so že v 12. stoletju preučevali kemično sestavo rastlin, trgovina z dišavami med Azijo in Evropo pa je cvetela. Na jugu Francije so pridelovali dišeče rastline in izpopolnjevali destilacijo, difuzor za dišave za dom in druge načine uporabe dišečih ekstraktov.

Difuzor z dišavo pomirja, napolni z energijo ali sprošča

Morda niste vedeli, da je vsem znana dišava mošus izloček posebne žleze mošusnega jelena, ki živi v azijskih višavjih? In da dišečo ambro v morje izloča kit glavač? Večina sodobnih dišav je sicer rastlinskega izvora, redkeje živalskega, vse več pa jih je danes pridobljenih sintetično v laboratorijih. Eterična olja pridobivajo iz raznovrstnih rastlin, nekateri med nami jih izdelujejo tudi doma. Ta dragocen izvleček korenin, cvetov, listov ali celo lesa, difuzor počasi sprošča v prostor in tako vpliva na naše počutje. Lahko nam zbudi občutek sreče, nas napolni z energijo, sprošča ali izostri misli. Morda je prav zato v naših domovih vedno pripravljena kakšna dišeča svečka, difuzor ali druga dišava za dom.

Znano je, da se na enak vonj sčasoma navadimo in ga začnemo zaznavati vse manj intenzivno, zato previdno z doziranjem in občasno razmislimo o menjavi arome. V majhnih prostorih je priporočljivo uporabljati manj intenzivne dišave za dom. Difuzor, napolnjen z močnejšim in intenzivnejšim vonjem bo primernejši za večje prostore ali poslovna okolja, saj se dišave za dom uveljavljano tudi v poslovnem svetu. Vzdušje med delom in sestanki je njimi prijetnejše in delo manj stresno.

Kupujte preverjeno kvaliteto

Pri nakupu eteričnih olj in dišav bodimo previdni, saj gre morda za cenen ponaredek dvomljive kvalitete. Če je dišava sumljivo poceni in je pakirana v ceneno plastično embalažo, jo raje pustimo na polici. Skrbno izbirajmo tudi izdelke, s katerimi je napolnjen difuzor, saj gre za naše počutje in zdravje. Bolj kakovostne so naravne sestavine, dobro pa je preveriti tudi dodane pomožne snovi. Dišeča olja niso enaka eteričnim oljem, so zmes več dišečih sestavin z dodatki eteričnih olj, kadil in drugih arom. Zdravilni učinki so odvisni od sestavin.

atelier-rebul
Atelier Rebul
Atelier Rebul

Dišeča trgovinica v srcu Istanbula

V samem srcu Instanbula, mesta ob Bosporju na stičišču Evrope in Azije, je skrita dišeča trgovinica, ki jo boste najprej zavohali in šele nato zagledali. Trgovina ima res spoštljivo tradicijo. Leta 1895 je mlad francoski farmacevt Jean Cesar Reboul pripotoval v Istanbul k svojemu očetu, tam ostal in odprl eno izmed prvih lekarn v Turčiji. Kasneje se mu je pridružil še Kemal Müderrisoğlu, mlad študent farmacije. Lekarna je zaslovela kot ena izmed najbolj prestižnih lekarn, predvsem po zaslugi sloveče kolonjske vode iz sivke, ki je postala tudi zaščitni znak podjetja. Sprva je sivko gospod Reboul nabiral na svojem vrtu, kasneje pa jo je kupoval v južni Franciji. Danes, 120 let kasneje, blagovna znamkaAtelier Rebul predstavlja nov koncept poslovanja z mrežo franšiznih prodajaln. Naravne in tradicionalne sestavine predelujejo z vrhunsko izpopolnjenimi znanstvenimi postopki.

Njihovi izdelki so res paša za oči in nos. Lepo je videti difuzor iz kvalitetnih materialov, stekla ali keramike. Vrhunske so tudi neštete kombinacije vonjev, ki jih lahko izhlapeva difuzor. Nekateri imajo nežnejši, drugi spet intenzivnejši vonj res pisane palete mešanic eteričnih olj, kadil, jasmina, žafrana, sandalovine, pomaranče, mandarine, jantarja ali mošusa. Lepo je izbirati, po čem bo dišal vaš dom naslednji mesec ali dva. In potem bo lepo spet izbrati naslednjega.

Bodite pozorni na naravne sestavine

Ljubitelji manj intenzivne dišave za dom zamenjajte difuzor z dišečo svečko. V Atelier Rebul jih izdelujejo iz kvalitetnega rastlinskega voska sončnic in parafina. Rastlinski vosek je ekološki, zdravju prijazen in naravna alternativa sintetičnim voskom. Sveče Atelier Rebul z bombažnim stenjem gorijo lepše in dišijo dolgo, ustvarijo sproščen ambient in dišijo naprej tudi, ko jih ugasnemo. Težko bo izbrati med čudovitimi aromami kokosa, pomaranče, jagode, jasmina, vanilije, sivke, evkaliptusa, smreke, vrtnice, mandarine ali cimeta. Zagotovo pa bo prav vsaka izbira čisto prava.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.