
Zaposlitev / stran 96

Ali bodo zdravniki stavkali, bo znano v ponedeljek
Pogajalski skupini Fidesa in vlade sta blizu tega, da oblikujeta končno vsebino sporazuma, ki bi ustavila za prihodnjo sredo napovedano zdravniško stavko, je po današnjih pogajanjih ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.


Medicinske sestre o težkih delovnih pogojih, izčrpanosti in nizkih plačah
Na Bledu te dni poteka generalna skupščina Evropske federacije združenj medicinskih sester, na kateri med drugim govorijo o težavah zadrževanja zaposlenih v zdravstveni negi. Predsednica zbornice zdravstvene nege Monika Ažman je za STA poudarila, da je v Evropi v zadnjih dveh letih približno 30 odstotkov medicinskih sester zapustilo ta poklic.

Po ukinitvi protikoronskih ukrepov so učilnice spet bolj polne
V Sloveniji se v zadnjih letih povečuje število otrok, ki se šolajo na domu. Še pred desetimi leti se jih je doma šolalo 123, v lanskem šolskem letu pa kar 1.608, kar je skoraj enkrat več kot leto pred tem (2020/21), ko se je doma izobraževalo 687 otrok. Izjemen poskok števila šolajočih se od doma je bil očitno posledica protikikoronskih ukrepov, saj se je število učencev, ki se izobražujejo doma, letos jeseni precej znižalo; na Ptujskem kar za 53 odstotkov!

Največ zaposlujejo nekoč majhna podjetja, ki cenijo delavce
Število brezposelnih na ptujsko-ormoškem koncu še nikoli v zgodovini samostojne Slovenije ni bilo tako nizko kot septembra letos. V evidencah Zavoda za zaposlovanje OS Ptuj je trenutno prijavljenih "le" 1.965 iskalcev zaposlitve. Največ jih je bilo leta 2009, kar trikrat več. To je toliko bolj spodbudno, ker se je sočasno povečalo tudi število delovno aktivnega prebivalstva. Kot ugotavljajo na zavodu, precej na račun povečanja števila zaposlenih v danes srednje velikih podjetjih, ki so še pred nekaj leti imela le peščico zaposlenih, danes pa 50 ali celo več.

Ormož: Odslej na voljo brezplačni prevozi za starejše
V občini Ormož je zaživel projekt Prostofer. Pred grajsko pristavo v Ormožu so namreč pred nekaj dnevi namenu predali električno vozilo za izvajanje prevozov starejših občanov. Ti bodo namenjeni vsem, ki ne vozijo sami, nimajo sorodnikov in imajo nizke mesečne dohodke ter slabe povezave z javnim prevozom. Prostovoljni vozniki jih bodo odpeljali po nujnih opravkih – do zdravnika, banke, pošte, lekarne ali trgovine. V osnovi bodo prevozi potekali po območju občine Ormož, ob izrednih situacijah bodo uporabnike odpeljali tudi do bolnišnic v Mariboru, Ptuju ali Murski Soboti. Prijave za prevoze so mogoče od 5. oktobra, prvi prevozi bodo opravljeni 10. oktobra.


Problem prekarnega dela v javnem sektorju: pogodbe so napisane tako, da več pozornosti posvečajo čistilom kot ljudem
Kako reševati probleme prekarnega dela v slovenski družbi. Vlada pravi, da bo najprej pometla pred lastnim pragom.

Prvoborci Konrada Kuštrina delajo v zasebnih zdravstvenih ustanovah
V zdravniškem sindikatu Fides, ki za 19. oktober napoveduje splošno stavko, vedno znova poudarjajo, da so največji zagovorniki dostopnega in učinkovitega javnega zdravstva, in ker to ne more obstajati brez zdravnikov, zanje zahtevajo višje plače. Toda sindikat, ki ga vodi Konrad Kuštrin, v prve vrste ne pošilja zdravnikov, ki delajo le v javnih zdravstvenih ustanovah, zaradi česar bi lažje razumeli položaj svojih kolegov. Ravno nasprotno. Glavni pogajalci zdravniškega sindikata Fides, ki zahteva višje plače v javnem zdravstvu, že dolga leta delajo tudi v zasebnih zdravstvenih ustanovah.

ROTO proglašen kot družbeno odgovorni delodajalec
Pomurska podjetja v skupini ROTO so prejela certifikat Družbeno odgovoren delodajalec, ki ga podeljuje Ekvilib Inštitut, neodvisna organizacija, ki se ukvarja z družbeno odgovornostjo, človekovimi pravicami in razvojnim sodelovanjem.



Rekordno nizka brezposelnost. Kdor hoče delati, lahko vedno najde delo!

Karierni center Posavja začenja z izvedbo aktivnosti


Urška Tropenauer, psihologinja v mariborskem zaporu: "Nekateri stiki otrok s starši se ne bi smeli zgoditi"
Laična javnost ne more doumeti, kako je mogoče, da otrokom, ki so zaradi brutalnih dejanj enega od staršev ostali sirote, strokovnjaki svetujejo stike z njim. Komu koristijo in ali so nujni? O tem smo se pogovarjali z Urško Tropenauer, psihologinjo v mariborskem zaporu, ki ima več kot deset let izkušenj z zaporniki, storilci tudi izjemno hudih kaznivih dejanj.

(FUNDACIJA ŠTUDENTSKI TOLAR) Za študente v stiski na voljo 44.000 evrov
Ob vstopu v novo študijsko leto bo Fundacija Študentski tolar, ki deluje v okviru Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU), študentom podelila 44.000 evrov nepovratne denarne pomoči, so zapisali v sporočilu za javnost. Študenti lahko za pomoč v višini 250, 350 ali 450 evrov zaprosijo do 18. novembra.


Namesto v dom za starejše na kmetijo! Kako poteka takšna oskrba starejših pri nas?
Sredi idiličnih gričev Posavja stoji turistična kmetija Grobelnik. Umaknjena sredi zelenja, miru in zvoka klopotcev. Vse leto sprejema goste, ki se želijo odpočiti v naročju narave, v zadnjih treh letih pa je odprla svoja vrata posebnemu projektu. Bila je začasen dom za ljudi, ki si v dom za ostarele ne želijo, potrebujejo pa že nekaj pomoči. Takšna oblika oskrbe starejših je stalnica že marsikje po svetu, pri nas pa bo (morda) na voljo v bližnji prihodnosti.

Denarna pomoč študentom v stiski
Fundacija Študentski tolar znova priskočila na pomoč študentom v stiski.