
Zaposlitev / stran 94

Kua bi u lajfi 2022
V mesecu novembru se bodo lahko mladi iz Zasavja znova seznanjali z različnimi poklici.

Prvi izobraževalno-razvojni center za strojnike v Sloveniji
Najstarejše mesto ob Dravi se lahko odslej ponaša s Strojno akademijo. Gre za edinstveni izobraževalno-razvojni center v Sloveniji, kjer nudijo možnost vrhunskega izobraževanja na področju strojništva, hkrati pa razvijajo več produktov (digitalizacija na delovnem mestu, robotika, virtualna tehnologija). Želja ustanoviteljev (Murko, d. o. o., DMG MORI in Hoffmann Group) je razvoj strojnega kadra za širšo regijo, povezovali pa se bodo tudi z izobraževalnimi ustanovami in podjetji.

(LJUDSKA UNIVERZA LENDAVA) Motivacijska delavnica ob zaključku projekta izobraževanja odraslih
Ljudska univerza Lendava je skupaj s partnerji v projektu v hotelu Cubis v Lendavi ob zaključku projekta z naslovom Pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc 2018 – 2022 pripravila motivacijsko delavnico.

Čistilke v UKC Maribor z manj pravicami
Problem inšpekcijskega nadzora v zvezi s tem naj bi bil, da inšpektor ne more prejudicirati, ali gre za prevzem delavk ali ne, saj da je za to vprašanje pristojno sodišče.

Črtomir Kelenc član novega predsedstva Dijaške organizacije Slovenije
Dijak Dvojezične srednje šole Lendava je bil na nedavni redni seji parlamenta Dijaške organizacije Slovenije izvoljen v predsedstvo te organizacije.

Višja strokovna šola Brežice podelila diplome petnajstim novim ekonomistom

»Pravi poklic« prejel posebno nagrado Evropske komisije
Pomurska gospodarska zbornica je vodilni partner čezmejnega projekta Right Profession, ki je s programom Interreg Slovenija-Madžarska na natečaju Project Slam 2022 prejel posebno nagrado Evropske komisije.

V Sloveniji pomanjkanje učiteljev, veliko pa jih je starejših od 50 let
V Sloveniji je tretjina osnovnošolskih učiteljev starejša od 50 let, srednješolskih pa kar polovica. V prihodnjih 15 letih bo tako treba nadomestiti več kot tretjino učiteljev. Kako v pedagoški poklic privabiti čim več mladih?

Temni oblaki se zgrinjajo nad mariborsko smučarijo
Ne le nižje ležeča, ampak tudi srednje in višje ležeča smučišča so zaradi vse pogostejšega pomanjkanja snega postala zelo ranljiva. Mariborčane oziroma Štajerce, ki prisegajo na smučanje na Pohorju in so ponosni na Zlato lisico, zadnja leta zmeraj znova prizadene novica, da tekmovanja smučark za svetovni pokal ne bo mogoče organizirati v Mariboru, saj se seli v Kranjsko Goro ali sploh odpade.

Polovica zaposlenih prejema plačo, nižjo od 1174 evrov neto
Povprečna slovenska neto plača je bila avgusta 1312 evrov, vendar dve tretjini zaposlenih v Sloveniji prejema nižji osebni dohodek. Po začasnih podatkih statističnega urada za leto 2021 polovica zaposlenih prejema plačo, nižjo od 1174 evrov, druga polovica pa višjo od tega zneska.

Jutri protestni shod zaposlenih v Tušu
Ker zaposleni v celjskem veletrgovcu Tuš že dlje časa izražajo nezadovoljstvo zaradi slabih delovnih pogojev in nizkih plač, se bodo jutri dopoldne zbrali na protestnem shodu pred upravno stavbo Tuša. Na današnjem sestanku z vodstvom podjetja po besedah predsednice Tuševega sindikata Mirjane Janjič niso zbližali stališč.

Poniževalno: Najnižja osnovna bruto plača je 529,20 evra
Predstavniki delavcev in delodajalcev v gostinstvu in turizmu, kjer sindikati zaradi nizkih plač in težkih pogojev dela rožljajo tudi s stavko, so se v torek sešli z ministrom za gospodarstvo Matjažem Hanom. Dogovorili so se za nadaljevanje pogajanj v sektorju, delodajalci pa so se zavezali, da bodo pripravili odgovor na sindikalne zahteve.

Bodo zaposleni v Tušu stavkali?
Ker zaposleni v celjskem veletrgovcu Tuš že dlje časa izražajo nezadovoljstvo zaradi slabih delovnih pogojev in nizkih plač, so za jutri napovedali protestni shod pred upravno stavbo podjetja v Celju. Na ta način so vodilne v podjetju prisilili na današnji pogajalski sestanek. Glede na vsebino dogovora se bodo odločali o nadaljnjih aktivnosti. Tudi stavke ne izključujejo, pravijo v Sindikatu Tuš.

Razmere v poslovalnicah in skladišču so nevzdržne, Tuševi delavci napovedali protest
Nezadovoljni z delovnimi pogoji in plačami se bodo zaposleni v trgovski družbi Tuš v petek dopoldne zbrali na protestnem shodu pred upravno stavbo podjetja v Celju. Vnovič nameravajo pozvati vodstvo, naj izpolni njihove zahteve, če se to ne bo zgodilo, so pripravljeni tudi stavkati.


Mladi brez izgovor za lepši svet
Organizacija Brez izgovora išče aktivne mlade pri reševanju problematik sodobnega sveta.


Telemach s projektom Job Lab pripravlja mlade na trg dela in poklice prihodnosti
Učiteljev primanjkuje - Bolj kot covid jih skrbi pomanjkanje kadra

»Nemogoče je, da ima toliko otrok posebne potrebe«
Po podatkih šolskega ministrstva je septembra v šolske klopi sedlo približno 270.000 učencev in dijakov, od tega 21.888 takih, ki imajo odločbe o dodatni strokovni pomoči (DSP). Med njimi je 6.585 srednješolcev in 15.303 osnovnošolcev. V minulem šolskem letu jih je bilo 18.262, torej število otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami narašča; samo v letu dni se je povečalo za 3.626. Lani je strošek izvajanja te pomoči državo stal 5,65 milijona evrov. Šole pa se pri organizaciji soočajo s številnimi težavami, pri katerih je vsaka bolj ali manj prepuščena sama sebi, torej lastni iznajdljivosti.