
Zaposlitev / stran 103


Celjane in Savinjčane bo digitalno izobraževalo ljubljansko podjetje
Kako je mogoče, da ljudski univerzi v Celju in Žalcu kljub večdesetletni tradiciji na področju izobraževanja odraslih in kljub poznavanju lokalnega okolja nista zadovoljili razpisnih kriterijev, je v teh dneh eno najpogostejših vprašanj med upravičenci do digitalnega izobraževanja. Tega bo v savinjski regiji izvajalo ljubljansko podjetje Smart Naris. Kot so nam zaupali nekateri bralci, je stik z njim zelo težko navezati. Podjetje se namreč ne odziva na telefonske klice. Prijava na tečaj je mogoča na spletu, kar je mimogrede precej nenavaden način, saj večina prihodnjih udeležencev tečajev nima tovrstnih veščin in se bodo prav s tem namenom udeležili izobraževanja.

So res vsi natakarji in kuharji v Avstriji ali delajo na črno?
Zadnje mesece poslušamo o krizi v sektorju gostinstva, ki mu kronično primanjkuje delavcev, saj so si v času epidemije, ko gostinstvo zaradi ukrepov za zaščito pred okužbo ni moglo običajno delovati, našli zaposlitev v drugih panogah, po koncu krize pa se več kot očitno ne nameravajo vrniti.

Zlata maturanta iz Žetal: Eden na študij japonologije in angleščine, drugi na elektrotehniko
Matija Peršak in Uroš Ber. Zlata maturanta, zdaj že nekdanja dijaka ptujske gimnazije, pred tem učenca OŠ Žetale. Uresničila sta svoja pričakovanja, cilje. Oba poudarjata, da majhnost kraja in osnovne šole ni slabost, kvečjemu prednost, saj sta v Žetalah osvojila temeljna znanja, ki sta jih uspešno nadgradila na Ptuju. Z oktobrom se njuni poti ločujeta, Peršak odhaja v Ljubljano, Ber v Maribor.

Zanimanja za štipendije Slovenske vojske ni veliko
Vlada že več kot deset let ne razpisuje kadrovskih štipendij za potrebe organov državne uprave (ministrstva, vladne službe, upravne enote). Njihovi štipendisti so se namreč zaradi omejitev zaposlovanja v organih državne uprave vse težje zaposlili. Izjema je Ministrstvo za obrambo, ki štipendijsko politiko za Slovensko vojsko vodi samostojno.

Diskriminatorno: kako priti do tečaja in digitalnega bona za starejše
Le majhen drobec starejših od 55 let bo lahko unovčil digitalni bon v višini 150 evrov za nakup računalniške opreme. Pogoj za pridobitev bona je namreč uspešno opravljen brezplačni digitalni tečaj, kjer pa je število mest zelo omejeno; za celotno državo na 5.000 tečajnikov, kar je manj kot odstotek vseh Slovencev, ki so stari 55 let ali več. Teh je namreč prek 700.000. Vseh ostalih 99 odstotkov se lahko za bon obriše pod nosom.

Indijski delavci v ljubljanski avtopralnici delali po 62 ur na teden?
Iz znane ljubljanske avtopralnice Avtostop prihajajo huda pričevanja o izkoriščenju indijskih delavcev in nasilja nad njimi. Tujcem, ki naj bi delali po 62 ur na teden za 650 evrov, naj bi ob prihodu v Slovenijo, odvzeli potne liste. V družbi Amonte očitke zanikajo.

Ostali brez plačila za delo v rdeči coni, čeprav se pogoji dela niso spremenili
Pogoji dela v sivi in rdeči coni se za zaposlene niso nič spremenili.

Pingpong v slovenski policiji: Bajrami znova brez službe
Škelzen Bajrami, ki se je v policijske vrste vrnil v času nekdanjega generalnega direktorja Antona Olaja, je znova ostal brez službe. Bajramija so tedaj zaposlili kljub sprva negativni varnostni preverbi, novo vodstvo policije pa je njegovo zaposlitev razveljavilo.



Ali vas delodajalec pokliče tudi na dopust?
Odgovornost delodajalca je po navedbah Ekvilib Inštituta, ki podeljuje certifikat družbeno odgovoren delodajalec, da nima pričakovanj do dosegljivosti delavca na dopustu in da temu primerno organizira potek dela. V času dopusta je pomembno, da se delavec dejansko spočije, so dodali.

Visokošolski zavod na pomoč študentom pri iskanju službe
Vlada RS je objavila razpis za izoblikovanje kariernih centov za pomoč študentom pri iskanju ustrezne zaposlitve.

Gostinski kader: So res vsi v Avstriji ali delajo na črno?
Zadnje mesece poslušamo o krizi v sektorju gostinstva, ki mu kronično primanjkuje delavcev, saj so si v času epidemije, ko gostinstvo zaradi ukrepov za zaščito pred okužbo ni moglo normalno funkcionirati, našli zaposlitev v drugih panogah in se zdaj po koncu krize več kot očitno nimajo namena vrniti.

»Kdo bo delal za 1000 evrov?! Jaz že ne!«
Na uredništvo nas je poklical lastnik ene od gostiln v Celju. Povedal nam je, da je silno razočaran nad odzivi na njegov oglas za delo.

Mladinski razpis za študij na West Pointu
Objavljen je razpis za štipendiranje in študij na ameriški vojaški akademiji West Point.

Denis Porčič - Chorchyp: »ČE ŽELIM SPREMENITI SVET, MORAM NAJPREJ ZAČETI PRI SEBI«
»Zanima me življenje, kako oseba razmišlja!«

Gimnazije: V Ljutomeru vpis upada, v Ormožu se povečuje
Medtem ko vpis v program predšolske vzgoje na Gimnaziji Ormož postopoma narašča, pa na sosednji, v manj kot 20 kilometrov oddaljeni ljutomerski gimnaziji, kjer že dolga leta izvajajo taisti izobraževalni program, število dijakov vidno upada.

Kadrovske štipendije za marsikateri poklic ostanejo nepodeljene
Dijaki in študentje imajo možnost ob državni pridobiti tudi kadrovsko štipendijo, ki jo podeljujejo različna podjetja. Na ta način si lahko izboljšajo svoj ekonomski položaj med šolanjem ter pridobijo delovne izkušnje in praktična znanja. Njena največja prednost je zagotovljena zaposlitev v znanem delovnem okolju. Ker je največ razpisov za kadrovske štipendije objavljenih v poletnih mesecih, je sedaj pravi čas za pošiljanje prijav. Višina kadrovskih štipendij, ki jo določijo delodajalci, se giblje od 120 do 500 evrov, kljub temu pa podjetjem vseh ne uspe podeliti.

Časi vzvišenih, grobih in arogantnih vodij so mimo
Besede psihologa Dr. Aleksandra Zadela odmevajo, spreminjajo, nobene pa ne izreče z lahkoto, saj za povedano čuti velikansko odgovornost. Vsaj malo spremenjena, gotovo pa bogatejša sva iz njegove pisarne Inštituta za osebni razvoj C.A.R. v Kopru odšla tudi midva s fotografom.