Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Panama je proti
Čas branja 1 min.

ZDA bi v Panamski prekop poslale ameriške vojake


Ž.F. / STA
10. 4. 2025, 10.06
Posodobljeno
12:03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Združene države Amerike bi lahko na povabilo obudile vojaška oporišča v Panamski ožini, je včeraj med obiskom v Panami dejal ameriški obrambni minister Pete Hegseth. Panamske oblasti so možnost namestitve ameriških vojakov označile za nesprejemljivo.

panamski prekop, pete hegseth
Profimedia
Ameriškega obrambnega ministra Peta Hegsetha je sprejel upravljalec prekopa Ricaurte Vasquez Morales.

Hegseth je med obiskom s panamsko stranjo podpisal memorandum o poglobitvi sodelovanja pri varovanju Panamskega prekopa. Ta je po njegovih besedah priložnost za oživitev ameriških vojaških oporišč v Panamski ožini, pri čemer bi ameriške sile sodelovale s panamskimi na način rotacije. Omenil je tudi možnost skupnih vaj in dodal, da si ZDA prizadevajo za prost prehod svojih vojaških ladij skozi Panamski prekop.

Panamska stran je idejo o oživitvi ameriških vojaških oporišč zavrnila. »Panama je prek predsednika (Joseja Raula) Mulina jasno povedala, da ne moremo sprejeti vojaških oporišč,« je na skupni novinarski konferenci s Hegsethom dejal minister za varnost Frank Abrego.

panamski prekop
Profimedia
Ameriška in panamska delegacija med ogledom Panamskega prekopa.

Že pred tem je Hegseth, ki se je med obiskom sestal tudi z Mulinom, dejal, da bosta Panama in ZDA skupaj zagotovili varnost prekopa, češ da ne morejo dopustiti, da Kitajska ali katerakoli druga država ogrozi njegovo delovanje.

ZDA, ki so prekop zgradile in odprle leta 1914, so nadzor nad njim leta 1999 predale Panami. Predsednik Donald Trump je večkrat zagrozil, da bodo ZDA ponovno prevzele nadzor nad objektom, preko katerega poteka približno 40 odstotkov ameriškega kontejnerskega prometa in pet odstotkov svetovne trgovine nasploh.

fort sherman, panama
Profimedia
Zapuščena hiša, kjer so bili v času delovanja vojaške baze Fort Sherman v Panami nastanjeni ameriški vojaki.

Od leta 1979 do uradne predaje prekopa leta 1999 so ZDA Panami v skladu s sporazumom, ki sta ga leta 1977 sklenila nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter in takratni de facto voditelj Paname Omar Torrijos, predale tudi vojaška oporišča in številne druge vojaške objekte na območju, s pomočjo katerih so nadzorovale prekop.

Nekatera so sicer opustili že pred tem. V času ameriške invazije na Panamo leta 1989 so določena oporišča začasno ponovno odprli.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.