Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Genetika
Čas branja 1 min.

Oživili krvovolka, znanega tudi iz Igre prestolov


S.R./STA
8. 4. 2025, 16.23
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je oznanilo, da je s pomočjo genskega inženiringa vzgojilo tri mladiče krvovolka. Gre za prednika današnjega navadnega volka, izumrl pa je pred več kot 10.000 leti.

krvovolk, mladički
Colossal Biosciences
Krvovolki ali zgolj gensko spremenjeni sivi volkovi?

Podjetje Colossal Biosciences je nedavno oznanilo, da je s pomočjo "spretnega genskega inženiringa in uporabo starodavne DNK" vzredilo tri mladiče krvovolka (lat. Aenocyon dirus) in s tem "ponovno oživilo" to živalsko vrsto, ki je izumrla pred več kot 10.000 leti.

Krvovolk je precej večji sorodnik današnjega navadnega volka, ki je nekdaj naseljeval skoraj celotno Severno in Srednjo Ameriko, v zadnjem času pa je ta živalska vrsta postala znana zlasti zaradi vloge v knjižni in televizijski uspešnici Igra prestolov.

Znanstveniki podjetja Colossal Biosciences so sporočili, da so razvozlali genom krvovolka, na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka in s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater v treh ločenih kotitvah lani jeseni in pozimi na svet spravili tri mladiče. Poimenovali so jih Romul, Rem in Khaleesi.

Njihov dosežek si je prislužil tudi obširen članek v ponedeljkovi izdaji znane ameriške revije Time, opremljeni s podobo velikega belega volka na naslovnici.

Sporen tehnološki preboj

Po navedbah vodstva podjetja gre za izredno pomemben tehnološki preboj na področju genskega inženiringa. Nekateri strokovnjaki kljub temu opozarjajo, da v resnici ne gre za oživitev izumrle živalske vrste, temveč za nekakšne križance med navadnim volkom in izumrlim krvovolkom.

Zoolog Philip Seddon z univerze Otago na Novi Zelandiji meni, da so trije mladiči zgolj gensko spremenjeni sivi volkovi. Paleogenetiki z iste univerze dodajajo, da je starodavna DNK krvovolka, pridobljena iz fosilnih ostankov, preveč degradirana in poškodovana, da bi jo bilo mogoče biološko kopirati ali klonirati.

Colossal Biosciences je po njihovem ustvaril le gensko spremenjenega sivega volka, ki pa ima nekatere značilnosti krvovolka, denimo večjo lobanjo in belo dlako.

Ameriško podjetje, katerega vrednost je bila januarja ocenjena na deset milijard dolarjev, si ob tem prizadeva, da bi na podoben način z genskim inženiringom oživilo tudi druge izumrle živalske vrste, kot so tasmanski tiger, mamut in dodo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.