Trump po novih napadih: Če se to zgodi, Iran ne bo več obstajal
Krhka prekinitev ognja med ZDA in Iranom je pod vse večjo preizkušnjo. Za nami je druga noč medsebojnega obstreljevanja.
Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.
Nastavi
ZDA so že drugo noč zapored izvajale napade na tarče v Iranu. Kot so potrdili v centralnem poveljstvu ameriške vojske Centcom, so bili napadi odziv na nov iranski napad na eno od trgovskih ladij v Hormuški ožini.
Iranske sile naj bi v soboto v Hormuški ožini z dronom napadle naftni tanker Kiku, ki pluje pod panamsko zastavo in prevaža več kot dva milijona sodov surove nafte. V napadu ni bilo poškodovanih, domnevno naj bi bil na varnem tudi tovor. V Centcomu so sporočili še, da so povračilne napade izvedli po ukazu vrhovnega poveljnika ameriške vojske, torej predsednika Donalda Trumpa.
Ameriška letala naj bi napadla deset tarč na jugu Irana, in sicer komunikacijske sisteme, sisteme zračne obrambe, skladišča dronov in drugo vojaško infrastrukturo. Nekaj ur po napadih se je na družbenem omrežju oglasil Trump, ki je opozoril, da bi lahko napadom sledili bolj intenzivni spopadi, če Iran ne bo izpolnil ameriških pričakovanj.
Trump je Iran znova obtožil kršitve nedavno podpisanega memoranduma o soglasju. »Zelo možno je, da se nikoli ne bodo naučili,« je še navrgel ter dodal, da bo morda prišel trenutek, ko bodo »bomo prisiljeni, da vojaško zaključijo delo, ki smo ga začeli. Če se to zgodi, Islamska republika Iran ne bo več obstajala!«
Na nove ameriške napade so se s svojimi napadi hitro odzvali v Iranu, kjer trdijo, da memorandum kršijo ZDA. Kot so potrdili v iranski revolucionarni gardi, so z raketami in droni napadi ameriško infrastrukturo v Kuvajtu in Bahrajnu. Tako v Kuvajtu kot v Bahrajnu so le nekaj ur po ameriškem napadu potrdili, da je njihova zračna obramba aktivna.
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.