© 2026 Media partner agencija d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Nemirna noč
Čas branja 1 min.

Trump po novih napadih: Če se to zgodi, Iran ne bo več obstajal


S.R.
28. 6. 2026, 07.21
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Krhka prekinitev ognja med ZDA in Iranom je pod vse večjo preizkušnjo. Za nami je druga noč medsebojnega obstreljevanja.

tanker
Profimedia
Ob obali Omana v omanskem zalivu so v teh dneh zasidrani številni tankerji in druga trgovska plovila.

Za hitre novice, aktualne teme in zanimive vsebine izberite Svet24 za svoj prednostni vir na Googlu.

Google logo
Svet24 logo

Nastavi

ZDA so že drugo noč zapored izvajale napade na tarče v Iranu. Kot so potrdili v centralnem poveljstvu ameriške vojske Centcom, so bili napadi odziv na nov iranski napad na eno od trgovskih ladij v Hormuški ožini.

Iranske sile naj bi v soboto v Hormuški ožini z dronom napadle naftni tanker Kiku, ki pluje pod panamsko zastavo in prevaža več kot dva milijona sodov surove nafte. V napadu ni bilo poškodovanih, domnevno naj bi bil na varnem tudi tovor. V Centcomu so sporočili še, da so povračilne napade izvedli po ukazu vrhovnega poveljnika ameriške vojske, torej predsednika Donalda Trumpa.

Ameriška letala naj bi napadla deset tarč na jugu Irana, in sicer komunikacijske sisteme, sisteme zračne obrambe, skladišča dronov in drugo vojaško infrastrukturo. Nekaj ur po napadih se je na družbenem omrežju oglasil Trump, ki je opozoril, da bi lahko napadom sledili bolj intenzivni spopadi, če Iran ne bo izpolnil ameriških pričakovanj.

Preberite še

Trump je Iran znova obtožil kršitve nedavno podpisanega memoranduma o soglasju. »Zelo možno je, da se nikoli ne bodo naučili,« je še navrgel ter dodal, da bo morda prišel trenutek, ko bodo »bomo prisiljeni, da vojaško zaključijo delo, ki smo ga začeli. Če se to zgodi, Islamska republika Iran ne bo več obstajala!«

Na nove ameriške napade so se s svojimi napadi hitro odzvali v Iranu, kjer trdijo, da memorandum kršijo ZDA. Kot so potrdili v iranski revolucionarni gardi, so z raketami in droni napadi ameriško infrastrukturo v Kuvajtu in Bahrajnu. Tako v Kuvajtu kot v Bahrajnu so le nekaj ur po ameriškem napadu potrdili, da je njihova zračna obramba aktivna.

Svet24

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 Media partner agencija d.o.o.

Vse pravice pridržane.