Katera evropska podjetja so zaradi Trumpovih carin najbolj na udaru
Carine, ki jih je pred tednom dni napovedal ameriški predsednik Donald Trump, v Evropi največjo grožnjo predstavljajo podjetjem znotraj medijskega in zdravstvenega sektorja, kaže analiza finančne skupine Goldman Sachs.

V Evropski uniji bodo predvidoma danes objavili seznam ameriškega blaga, ki bo deležno povračilnih ukrepov zaradi uvedbe 25-odstotnih ameriških carin na evropsko jeklo in aluminij. Glede odziva na 25-odstotne carine na avtomobilske izdelke in 20-odstotne carine na vso blago iz EU se države članice še usklajujejo, pri čemer čez lužo pošiljajo signale, da so pripravljene na pogajanja. Svet tako še vedno drvi v trgovinsko vojno, ki bi ob polnem obsegu povzročila znatno gospodarsko škodo po vsem svetu, tudi ali predvsem v ZDA.
Ob vse bolj pereči grožnji recesije so tako na udaru tudi številna evropska podjetja, zlasti tista z večjo izpostavljenostjo ameriškemu trgu. Ob velikih turbulencah na borzi so podjetja nepresenetljivo tudi pod lupo vlagateljev. V skladu z izsledki zadnje analize finančne skupine Goldman Sachs imajo evropske korporacije trenutno skupno približno 30 odstotkov svojega premoženja v ZDA, kar je precej več kot pred desetletjem, ko je bil ta delež nižji od 20 odstotkov. Podjetja, ki jih vključuje vseevropski borzni indeks Stoxx Europe 600, povprečno 26 odstotkov svojega dobička generirajo čez lužo.
Po poročanju portala Euronews podjetjem, ki so zelo odvisna od prodaje v ZDA, grozi kar dvojna nevarnost, in sicer zmanjšanje prodaje zaradi carin in padec vrednosti ameriškega dolarja, zaradi česar se njihov dobiček ob pretvorbi nazaj v evro še zniža. Ob tem so pri Goldman Sachs izpostavili predvsem podjetja, ki delujejo znotraj medijskega in zdravstvenega sektorja, ki jim grozi »manjša gospodarska rast.« Na drugi strani bi lahko carine celo koristile podjetjem, ki delujejo na področju nepremičnin. Na sploh bodo morebitno nevihto nepresenetljivo precej bolje prenesla podjetja, osredotočena na domače trge. Pri Goldman Sachs so izpostavili predvsem podjetja, ki delujejo v sektorjih, ki so regulirani, vključno s telekomunikacijskim sektorjem in sektorjem gospodarskih javnih služb ter nepremičninskim sektorjem in finančnimi storitvami na nacionalni ravni.
Podjetja, ki so najbolj na udaru
Med najbolj izpostavljenimi podjetji so med drugim nemško zdravstveno podjetje Fresenius Medical Care, ki prek mreže več kot 4000 ambulantnih dializnih centrov zagotavlja storitve dialize ledvic in je močno vpeto v ameriški trg.
Kot zelo izpostavljeno so navedli tudi nizozemsko verigo supermarketov Ahold Delhaize, ki deluje v več evropskih državah. S svojimi verigami Stop & Shop in Food Lion v ZDA generira več kot 60 odstotkov svojega dobička.
Na udaru je tudi britanski velikan na področju gostinstva Compass Group, ki deluje v kar 30 državah po svetu, pa še nekatera druga britanska podjetja, kot so Ashtead Group, kreditna agencija Experian, založnik Pearson, analitično podjetje RELX Plc in velikan na področju hotelirstva InterContinental Hotels Group.
Močno prisotnost na ameriškem trgu imajo tudi velikani na področju farmacije, kot so danski Novo Nordisk, švicarski Roche in francoski Sanofi. Farmacija je na srečo vsaj zaenkrat iz ameriških carin izvzeta, a se glede na kaotično politiko Donalda Trumpa tudi to lahko spremeni čez noč.
V Goldman Sachs so obenem spremenili oceno verjetnosti, da se ZDA znajdejo v recesiji, in sicer so to možnost povišali na 45 odstotkov, v kolikor bodo ZDA dejansko uvedle vse carine, ki jih je pred tednom dni napovedal Trump.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se