Črn ponedeljek: panika na borzah zaradi Trumpovih carin
Glavne azijske in evropske borze so danes doživele močan padec, razlog je uvedba carin v ZDA.

Hongkonški indeks Hang Seng je padel za 13,2 %, Japonski indeks Nikkei 225 za 6,3 %, indijska Nifty 50 in Sensex sta izgubila po 5 %, terminske pogodbe na indeks S&P 500 so upadle za več kot 3 %. Med največjimi poraženci sta bila britanska bančna velikana, ki kotirata v Hongkongu: delnice HSBC so se v zgodnjem trgovanju pocenile za več kot 15 %, Standard Chartered pa za 18 %, kot je poročal BBC. Še prej so močno upadle tudi terminske pogodbe v ZDA, kar nakazuje, da bodo ob odprtju ameriških trgov močan padec utrpele tudi delnice na Wall Streetu.
Padec se nadaljuje v Evropi
Tudi evropske borze ob začetku tedna še naprej beležijo občutne padce, potem ko so svetovne trge zamajale obsežne carine na uvoz blaga v ZDA.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 je trenutno na 5,67 odstotka nižji ravni kot ob koncu trgovanja v petek. Londonski indeks FTSE 100 je 5,27 odstotka pod izhodiščem, pariški CAC 40 pa 5,51 odstotka. Frankfurtski DAX je ob začetku trgovanja strmoglavil 10 odstotkov pod gladino, okoli 9,50 pa je nazadoval za 6,17 odstotka. Milanski indeks FTSE MIB izgublja 5,94 odstotka in dunajski ATX 5,35 odstotka. Züriški SMI medtem pada po 6,34-odstotni stopnji.
Tečaj evra se zvišuje. Na borzi v Frankfurtu je treba trenutno za en evro odšteti 1,1023 dolarja, kar je 0,72 odstotka več kot v petek.
Trump: Včasih morate vzeti zdravilo, da nekaj popravite
Predsednik ZDA Donald Trump še vedno ni pokazal nobenega znaka odstopa od svojih obsežnih carinskih načrtov. Sredi preteklega tedna je napovedal uvedbo novih carin, ki v višini 10 odstotkov od sobote veljajo za ves svet, medtem ko bodo od srede za 60 držav in EU v veljavi še višje.
V pogovoru z novinarji na predsedniškem letalu Air Force One je še naprej branil svojo carinsko politiko. "Včasih morate vzeti zdravilo, da nekaj popravite," je dejal Trump in dodal, da ni namerno vplival na razprodaje na delniških trgih ter vztrajal, da ne more predvideti, kako se bodo trgi odzvali na njegove napovedi. Povedal je, da ne bo sklenil dogovora s Kitajsko in ostalimi državami, dokler ne bo poravnan trgovinski primanjkljaj ZDA. "Druge države so nas slabo obravnavale, ker smo imeli neumno vodstvo, ki je dovolilo, da se je to zgodilo."
Umirajo od želje po dogovoru
Po njegovih besedah se je s svetovnimi voditelji čez vikend že pogovarjal o tem, kako bi poiskali rešitev. Kot je zatrdil, svetovni voditelji "umirajo od želje po dogovoru".
Kot je v nedeljo dejal Trumpov gospodarski svetovalec Kevin Hassett, je več kot 50 držav stopilo v stik z Belo hišo v želji po carinskih pogajanjih. Države, ki so predlagale začetek pogovorov, "to počnejo, ker se zavedajo, da bo zanje veljal velik del teh carin", je zatrdil.
Razprodaja ga še ne moti dovolj
"Edini, ki lahko prekine krog padanja, je iPhone predsednika Trumpa in ta ne kaže veliko znakov, da ga razprodaja na trgu dovolj moti, da bi ponovno razmislil o svoji politični drži, v katero je verjel desetletja," je po poročanju Reutersa dejal Sean Callow, višji analitik pri ITC Markets v Sydneyju.
Ministri EU o (proti)ukrepih
Danes bo potekalo zasedanje ministrov EU, pristojnih za trgovino, ki bodo razpravljali o odzivu unije na ameriške carine ter trgovinskih odnosih s Kitajsko. Iz Slovenije se ga bo udeležil državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Dejan Židan.
Pri Kitajski Trump vse povezuje s Tik Tokom
Na zadnje dodatne ameriške carine pa je v petek že odgovorila Kitajska, ki je napovedala, da bo ta četrtek kot odgovor uvedla dodatne 34-odstotne carine na ves uvoz ameriškega blaga. Trump je sicer večkrat omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bi ta privolila v prodajo platforme TikTok ameriškemu kupcu. ZDA so namreč lani sprejele zakon, ki določa, da mora kitajski ByteDance prodati TikTok, sicer bodo mediju onemogočili delovanje na ameriškem trgu.
Zakon je začel veljati tik pred Trumpovim prevzemom oblasti, predsednik, ki se je v preteklosti zavzemal za takšen ukrep, pa je rok za prodajo sprva podaljšal do sobote, a se je nato v petek odločil rok za prodajo podaljšati še za 75 dni. Trump je sicer v nedeljo menil, da bi Kitajska privolila v prodajo TikToka, če ne bi Washington Pekingu pretekli teden uvedel novih carin. "Kolikor vem, smo praktično imeli sklenjen dogovor o TikToku, bili smo precej blizu temu, nato pa se je Kitajska zaradi carin premislila. Če bi jim malo znižal carine, bi Peking dogovor odobril v 15 minutah, kar vam pokaže moč carin," je na letalu Air Force One po navedbah AFP dejal novinarjem.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
