Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Na pobudo Slovenije
Čas branja 1 min.

Napete politične razmere v Bosni in Hercegovini: Varnostni svet Združenih narodov sprejel izjavo


Ž.F. / STA
29. 3. 2025, 08.02
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Varnostni svet Združenih narodov je včeraj na pobudo Slovenije potrdil izjavo za medije, ki izraža globoko zaskrbljenost nad zadnjim dogajanjem v Bosni in Hercegovini in polno podporo vseh 15 članic daytonskemu mirovnemu sporazumu.

milorad dodik
Profimedia
Izdaja naloga za aretacijo predsednika Republike Srbske Milorada Dodika je še podžgal politične strasti v Bosni in Hercegovini.

Varnostni svet poziva vse narode in politične akterje v BiH, naj spoštujejo določbe daytonskega mirovnega sporazuma in ustave BiH ter začnejo iskren, odprt in konstruktiven dialog za ohranitev enotnosti in politične stabilnosti države.

Izjava poudarja, da se je treba izogibati konfrontacijskim pristopom ter ohraniti mir in spodbujati stabilnost, da bi se spori reševali v duhu soglasja. Vse strani poziva, naj se vzdržijo provokativne in razdiralne retorike, izraža podporo operaciji EUFOR Althea, ki deluje v skladu s svojim mandatom, in poudarja, da Varnostni svet ostaja zavezan suverenosti, neodvisnosti, enotnosti in ozemeljski celovitosti BiH v skladu z daytonskim mirovnim sporazumom.

Izjava je bila sprejeta soglasno, potrebno pa je bilo nekaj več usklajevanja z Rusijo in Združenih držav Amerike, so povedali diplomatski viri. Gre za 20. izjavo za medije Varnostnega sveta Združenih narodov o BiH in prvo po letu 2011.

Varnostni svet je o BiH razpravljal pred tednom dni, prav tako na pobudo Slovenije, ko so države članice izražale zaskrbljenost glede zaostrovanja politične krize ter pozivale k umirjanju razmer.

Razmere so zaostrene po izdaji naloga za aretacijo predsednika Republike Srbske Milorada Dodika in predsednika vlade Republike Srbske Radovana Viškovića ter parlamenta Nenada Stevandića.

Sodišče BiH je Dodika 26. februarja spoznalo za krivega nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti in mu prisodilo leto dni zapora.

Dodik je 7. julija 2023 podpisal dva zakona, ki sta določala, da v Republiki Srbski ne izvajajo odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Christiana Schmidta in ustavnega sodišča BiH. Schmidt je nato oba zakona razveljavil in uvedel spremembe kazenskega zakonika, po katerih so kršitve ustavne ureditve države opredeljene kot kazniva dejanja.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.