© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 3 min.

Po Anželju tudi Titan odgovarja SDS: Plakat smo zamenjali še pred vašim pismom, dogodek ni imel političnega sporočila


vestnik
Uredništvo
11. 7. 2025, 15.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Robert Titan poudarja, da je bil plakat spremenjen še pred odzivom SDS, namen dogodka pa povezovanje, ne ideološke delitve.

murska-sobota, italo-večer
Jure Zauneker
Oglaševanje večera jugonostalgije, ki ga v soboto pripravljajo v soboškem Mikku, je zmotilo soboške svetnike SDS.

Poročali smo, da je soboški območni odbor SDS pod vodstvom Andreja Mešiča na soboškega župana Damjana Anželja naslovil odprto pismo, v katerem je izrazil nestrinjanje z oglaševanjem večera jugonostalgije v soboškem Mikku, saj je bil ta sprva promoviran s simboli rdeče zvezde in Josipa Broza Tita. Dogodek je sprožil burne odzive, odprto pismo lokalnega odbora SDS pa je na družbenih omrežjih delil tudi predsednik stranke Janez Janša. Kot smo že poročali, so organizatorji še pred objavo pisma plakat spremenili, z njega odstranili sporni simbol in podobo nekdanjega jugoslovanskega voditelja ter se tudi javno opravičili.

andrej-mešič, damjan-anželj, anželj, mešič
Jure Kljajić
Nekdanja protikandidata na županskih volitvah sta se zapletla v javno polemiziranje. Ne sicer na temo razvoja mestne občine, temveč o Titu, rdeči zvezdi in Thompsonu.

Na očitke se je najprej odzval župan Damjan Anželj, ki je v kratki izjavi zapisal, da zgodovinskih dejstev ni mogoče spreminjati, ter spomnil, da je bilo Prekmurje pred 80 leti osvobojeno s pomočjo partizanov in pripadnikov Rdeče armade pod simbolom rdeče zvezde. Ob tem je izrazil presenečenje, da ga javno poziva stranka, katere člani so se udeležili koncerta v Zagrebu, ki je po njegovih besedah »na veliko poveličeval ustaštvo«. Zaključil je z ostro obsodbo vsakršnega poskusa potvarjanja zgodovine ter poveličevanja fašizma in ustaštva.

Zdaj se je odzval tudi direktor Mikka Robert Titan, ki je želel pojasniti ozadje nastanka in zamenjave spornega plakata. V odzivu je poudaril tri ključne vidike.

roman, ružič, zaklad
Damjana Nemeš
Dogodek Szaparty po njegovih besedah ni imel političnega sporočila, temveč je šlo za umetniški izraz in glasbeno-kulturno obarvan večer.

Prvič, dogodek pripravlja skupina mladih pod strokovnim vodstvom, pri čemer je bila podoba plakata mišljena kot umetniški izraz določenega zgodovinskega obdobja, medtem ko vsebina dogodka temelji na glasbeni in kulinarični dediščini, ki jo povezujemo s tem časom.

Drugič, organizatorji so plakat zamenjali že 8. julija, torej dva dni pred odprtim pismom SDS, in takrat tudi objavili pojasnilo, saj so želeli zaščititi izključno nepolitično in razvedrilno naravo dogodka. Po Titanovih besedah se v Mikku zavedajo, da je jugonostalgija kot kulturni fenomen prisotna v slovenskem prostoru, a so z zamenjavo želeli preprečiti napačne interpretacije.

Tretjič, Titan poudarja, da Mikk stoji za skupino mladih v obeh primerih – tako pri prvotni umetniški viziji kot tudi pri kasnejši odločitvi za spremembo. »Namen celotnega našega delovanja je v povezovanju, ne pa v ideoloških razprtijah,« je zapisal in dodal, da protestno pismo glede na že opravljeno spremembo plakata ni bilo potrebno.

murska-sobota, italo-večer
Jure Zauneker
Oglaševanje večera jugonostalgije, ki ga v soboto pripravljajo v soboškem Mikku, je zmotilo soboške svetnike SDS.

Pismo objavljamo v celoti.

Spoštovani, 
oglašam se v kontekstu dogajanja okrog plakata za sobotno prireditev Szaparty: Večer yugo nostalgije, pri čemer bi rad pojasnil predvsem troje: 
1. Prireditev, ki ga samostojno pripravlja ekipa mladih (kolektiv Szaparty) pod budnim očesom strokovnega vodstva, je celostno podobo za promocijo prireditve postavila na prepoznavnih elementih, ki zaznamujejo določen zgodovinski čas, medtem ko vsebina bazira na glasbeni dediščini in kulinariki, ki jo s tem časom prav tako povezujemo. 
2. Skupina mladih, ki pripravlja festival, je dva dni (8. 7.) pred protestnim pismom SDS plakat zamenjala in objavila pojasnilo, s čimer je želela zaščititi predvsem nepolitično, izključno umetnostno-razvedrilno dimenzijo prireditve, saj je to bilo v ospredju celotnega koncepta, yugo nostalgija pa je navsezadnje nekaj, kar je v našem javnem prostoru prisotno v različnih kontekstih (tudi z rdečo zvezdo in Titom), pa je doslej redko naletelo na tako energičen odmev. 
3. Za skupino mladih smo stali v obeh primerih, tako smo, 1. razumeli umetniško in vizualno sporočilo plakata, kakor so bile zamišljene v eksplicitno umetniške namene, 2. prav tako pa tudi zamenjavo, pri kateri so ohranili elemente, ki jih ni mogoče ideološko interpretirati, in to, poudarjam, dva dni, preden je prišlo do protestnega pisma (popolnoma po nepotrebnem). Kajti namen zamenjave je bil, poudarjam še enkrat, tudi v tem, da se v kontekstu prireditve ne izpostavljajo razlogi ali morda celo nameni, ki s prireditvijo ne bi imeli nobenega povezave, ali pa bi bili celo v nasprotju, saj je namen celotnega našega delovanja ravno v povezovanju, ne pa ideoloških razprtijah. 

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.