Vreme letos z negativnim vplivom na kmetijsko pridelavo
Vremensko gledano sta Slovenijo v prvi polovici letošnjega leta prizadeli dve anomaliji, ki sta hitro sledili ena drugi: najprej daljše sušno obdobje, nato pa junij z marsikje nadpovprečnimi količinami padavin. Vse to je stresno za kmetijske rastline in ima negativne učinke na pridelavo, je izpostavila agrometeorologinja Andreja Sušnik.

Podatki meteoroloških postaj kažejo, da je največ padavin padlo v zahodni in v delu osrednje Slovenije, tla pa so zaradi tega na teh območjih marsikje zelo namočena. Veliko pošiljko dežja je dobila tudi Istra, ki je bila najbolj sušno območje letos. Dež je prišel v obliki zelo močnih nalivov in intenzivnega deževja, kar marsikje povzroča težave s prenamočenostjo, celo solinarji se pritožujejo, je dejala agrometeorologinja.
Intenzivne padavine močno vplivajo na kmetijstvo. "Več je uši in vlagoljubnih bolezni, večkrat moramo posegati po škropivih. S tem obremenjujemo okolje, poleg tega ima to v kmetijski pridelavi tudi ekonomski učinek," je izpostavila strokovnjakinja.
Poleganje žit, zamujene košnje ...
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se