Skrivnost vulkanskih strel razkrita
Znanstveniki so končno ugotovili, kateri proces ustvarja spektakularne strele med izbruhi vulkanov. Fotografije tega dih jemajočega pojava ljudje občudujemo že mnogo let, toda do nedavnega je bil vzrok neverjetno lepih, a nevarnih vulkanskih strel skrivnost.

Vulkanske strele nastajajo v oblakih pepela, in ne v nevihtnih oblakih. Znanstveniki so dolgo razpravljali o tem, ali so strele posledica statične elektrike prahu ali ledenih delcev, ki se naredijo v teh oblakih. Zdaj, po obsežni študiji izbruhov na japonski gori Sakurajima, raziskovalci z univerze Ludwig-Maximilian v Münchnu pravijo, da jim je končno uspelo najti odgovor – s pomočjo visoko zmogljivih fotoaparatov in akustičnih meritev.
Končno so ugotovili, kako se v pepelnatih oblakih vulkanov ustvarijo strele.
TRENJE
Izkazalo se je, da je način, s katerim se napaja statična elektrika, trenje s pepelom, ko ga vulkan izvrže iz kraterja. Ta elektrifikacija vzhajajočega pepela in prahu je pravzaprav tisto, kar proizvaja strele v bližini bruhajočih vulkanov. Ločena študija, z drugo ekipo znanstvenikov, pa je odkrila, da ko se oblaki pepela dvignejo dovolj visoko, lahko kopičenje ledenih delcev povzroči še bolj spektakularne strele. Z analizo strel je možno celo predvidevati, kako velik bo oblak pepela.
1,4 milijarde – strel na leto na Zemlji ustvarijo oblaki vseh vrst.
OPOZORILA
»Ne glede na velikost izbruha je pepel povezan z električnimi izpusti,« je dejal vulkanolog dr. Corrado Cimarelli. »To bi lahko merili in uporabili pri ocenitvi višine in količine izbruhanega pepela. In to z varne razdalje nekaj kilometrov ter v slabi vidljivosti. Tako bi lahko ocenili porazdelitev pepela v ozračju že na začetku in opozorili oblasti v letalstvu,« je dodal.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se