Nocoj zrite v nebo ...



V noči iz 12. na 13. avgust 2013 pričakujemo maksimum meteorskega roja Perzeidov. Pogoji za opazovanje roja glede na Luno bodo dobri. V večernih urah pričakujemo okoli 30, v jutranjih pa tudi več kot 80 meteorjev na uro . Vse to seveda na temnem nebu , daleč od moteče mestne in vaške javne razsvetljave.
Meteorje vidimo, ker drobni delci prahu zaradi velike hitrosti med potovanjem skozi Zemljino ozračje zažarijo. Strah, da bi kakšen meteor preluknjal vašo streho, je povsem odveč, saj so ti delci tako krhki, da zgorijo že visoko v ozračju (nad 90 km visoko). Te delce je za sabo pustil komet Swift Tuttle , ki dandanes še vedno potuje okoli Sonca. Njegov premer meri kar 27 km in če bi ga postavili na Zemljo bi to bila približna razdalja med Ljubljano in Logatcem. Orbiti kometa in Zemlje sta v najbljižji medsebojni točki oddaljeni 135.000km (desetkrat več kot je premer Zemlje), zaradi česar je komet načeloma potencialno nevaren za trk z Zemljo. Komet so na Kitajskem opazovali že leta 69 pr.n.š.. Po izračunih pa so znanstveniki ugotovili, da se bo zopet pojavil leta 2126. Perzeide, znane tudi kot solze sv. Lovrenca, je odkril belgijec Adolphe Quetelet. Leta 1835 je objavil, da meteorji, ki so pogosti avgusta, prihajajo iz ozvezdja Perzej .
Perzeidi so znani po številnih svetlih meteorjih (bolidih), povprečen Perzeid pa je svetel kot svetlejše zvezde na nebu. Najsvetlejši bolidi lahko pustijo sledi, ki na temnem nebu s prostim očesom ostanejo vidne več minut.
Roj je aktiven od 17. julija do 24. avgusta 2013. Njegov vrhunec je zelo širok, zato jih lahko opazujemo več noči. Srednja hitrost letenja delcev skozi zrak je okoli 59 km/s. S tako hitrostjo, bi za razdaljo od Ljubljane do Kopra potrebovali eno sekundo, za pot čez celo Slovenijo pa manj kot pet sekund.
KAKO OPAZOVATI
Za opazovanje meteorjev potrebujemo samo topla obllačila in spalno vrečo ter armafleks. Uležemo se na tla (in v spalno vrečo) in gledamo v nebo. Radiant Perzeidov se nahaja v ozvezdju Perzej. Lokacijo za opazovanje izberimo čim višje, da bomo nad bolj vlažnimi in onesnaženimi plastmi ozračja, zato bo tudi nebo manj svetlobno onesnaženo in videli bomo več meteorjev.
KAKO FOTOGRAFIRATI
Fotografija meteorjev je preprosta in nudi veliko zadovoljstva ob ujetih svetlih meteorjih. Za uspešno fotografiranje potrebujemo: digitalni fotoaparat (DSLR, kompakti so manj primerni), daljinski sprožilec in stojalo. Objektiv nastavimo glede na njegov tip: tipične zoom kit objektive damo na najkrajše gorišče (najširše polje) in maksimalno odpremo zaslonko (tipično dobimo 18 mm f/3.5). Enako pri drugih (npr. 35 ali 50 mm objektivih) zaslonko maksimalno odpremo, da dobimo največ svetlobe. Fotoaparat nastavimo na M (Manual) in za osvetlitev izberemo Bulb/Time. Občutljivost nastavimo na 800 do 2000. Ekspozicije so odvisne od svetlosti neba. Fotoaparate usmerite stran od Lune in tako, da v spodnjem delu slike ravno še ujamete obzorje – svetli meteorji se najpogosteje pojavljajo blizu obzorja. Še namig: če se svetel meteor pojavi tik po začetku ekspozicije, je nikar ne prekinite takoj, ampak jo pustite tako dolgo, da bo nebo dobro osvetljeno.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se