Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na AC danes spet v napačno smer! Lani kar 200-krat


M. K./STA
13. 6. 2015, 10.50
Posodobljeno
03. 07. 2015 · 13:46
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

avtocesta_gneca_tjg.jpg
arhiv DL
ilustrativna slika (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3647311##

S prometno informacijskega centra za državne ceste so dopoldne okoli pol enajstih opozarjali voznike na dolenjski avtocesti, ki so se vozili med Ljubljano in Višnjo Goro proti Novemu mestu, naj se umaknejo se desno, na vozni pas, saj je voznik vozil v napačno smer! Po približno četrt ure so nevarnega voznika z avtoceste že uspeli odstraniti.

Lani približno 200 primerov vožnje v nasprotno smer po avtocesti

Vožnja v nasprotno smer po avtocesti je tudi v Sloveniji eden izmed ključnih prometnih problemov. V minulem letu je bila policija obveščena o približno 200 primerih takšne vožnje. Avto-moto zveza Slovenije (AMZS) je zato minuli torek organizirala posvet o tej problematiki, na katerem so sodelovali številni strokovnjaki.

Vodja sektorja prometne policije Generalne policijske uprave Ivan Kapun je povedal, da sta se od 200 lanskih primerov vožnje v nasprotno smer po avtocesti dve končali s smrtnim izidom. V obeh primerih sta voznika, ki sta zakrivila prekrška, vozila pod vplivom alkohola. Poleg alkoholiziranosti so pogost vzrok za takšno vožnjo tudi psihične ali druge zdravstvene težave, manjkrat pa objestnost.

Da opitost predstavlja velik problem, je izpostavil tudi generalni sekretar AMZS Robert Štaba. Predsednik Prometnotehniškega inštituta Peter Lipar je dejal, da raziskave iz ZDA ugotavljajo, da pri voznikih pod vplivom alkohola ali drog, ki vozijo v nasprotno smer, ne moreš storiti nič. Namesto tega moraš na nevarnost opozoriti ostale udeležence v prometu.

Kot najboljše tehnološke rešitve so bile omenjene radarske sonde in indukcijske zanke. Štaba je tudi izpostavil, da imajo v nekaterih tujih državah avtocestno policijo.

Inštruktor varne vožnje Brane Legan je dal napotke, kako ravnati v primeru, da naletimo na voznika, ki vozi v nasprotno smer. Po njegovih besedah je pomembno, da udeleženci v prometu zaznajo, da se nekaj dogaja, zato morajo biti pozorni. Priporočeno je spremljanje radijskega programa, kjer so pogosto objavljene prometne informacije. Ko opazijo vožnjo v napačno smer, morajo takoj zmanjšati hitrost in se umakniti na desni pas, po potrebi pa tudi na odstavni pas.

Štaba je izpostavil, da je danes po svetu prisoten izrazit trend mobilnosti do zadnjega dne svojega življenja, tako da je na cestah prisotnih tudi veliko starostnikov. Vodja sektorja za razvoj in koordinacijo varnosti cestnega prometa Agencije za varnost v prometu Vesna Marinko je dejala, da starost sama po sebi ni problem, saj so starejši izkušeni vozniki. Problem so težave, ki spremljajo starost, zlasti slabitev kognitivnih in fizičnih sposobnosti. V ta namen so na agenciji pripravili program Sožitje za večjo varnost cestnega prometa.

Globa za vožnjo v nasprotno smer je 1200 evrov in 18 kazenskih točk. Direktor Združenja za promet na Gospodarski zbornici Slovenije Robert Sever je dejal, da takšni prometni dogodki škodujejo tudi gospodarstvu. Ena minuta zastoja naj bi za tovorno vozilo predstavljala 1,73 evra izgube.

Na AMZS bodo z ugotovitvami posveta seznanili infrastrukturno in zdravstveno ministrstvo ter Agencijo za varnost v prometu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.