Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Rusija obeležuje prvo obletnico pridružitvenega referenduma na Krimu


B.K.
16. 3. 2015, 10.27
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

16. marca leta 2014 se je na takrat ukrajinskem Krimu odvil referendum, ki je polotok po 60 letih znova pridružil Rusiji.

Krim 3.jpg
Reuters

Krimske regionalne oblasti, po strmoglavljenju ukrajinskega predsednika Viktorja Janukoviča v začetku leta 2014, niso hotele priznati nove ukrajinske vlade. Namesto tega so razpisale referendum, na katerem se je več kot 96 odstotkov volivcev odločilo za prekinitev vezi z Ukrajino in ponovno pridružitev Rusiji.

Viktor Janukovič
Reuters
Lobirali so proti obsodbam Janukovičevega režima.

Ruska aneksija Krima je spremenila pravila igre v svetovni geopolitiki. Po prvih zgroženih odzivih Združenih držav Amerike, da se Rusija poslužuje načinov iz 19 stoletja, je kmalu tudi zahod preklopil na odprto, grozečo hladnovojno strategijo masovnega oboroževanja in govora o vojni.

Severnoatlantska vojaška zveza NATO je začela z masovnim oboroževanjem evropskih držav, ki mejijo na Rusijo, predvsem Litve in Poljske, kamor že nekaj časa tovorijo ameriške tanke Bradley in Abrams. Vse več je vojaških vaj ob mejah, tako na strani Rusije, kot recimo Norveške, prav tako pa so začeli ruski bombniki in lovci patruljirati ob zračnih mejah z državami Evrope in ZDA.

abrams tank nato poljska zda.jpg
Reuters
Ameriški tanki Abrams na urjenju na Poljskem.

V prihajajočem dokumentarnem filmu »Krim. Pot nazaj domov«, ruski predsednik Vladimir Putin trdi, da je z aneksijo preprečil pretakanje krvi, kot ga vidimo danes na vzhodu Ukrajine. Prav tako v filmu osvetljuje politično in vojaško strategijo, ki je na koncu privedla do aneksije polotoka.

vladimir putin.jpg
Reuters
Vladimir Putin

Zahod sicer zavrača rezultate referenduma, a Putin trdi, da je bila priključitev izvedena v skladu z demokratičnimi postopki in pravili mednarodnega prava.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.