Razsodba arbitražnega sodišča: Nikogaršnja zemlja v Žetalah postala slovenska
Slovenija in Hrvaška sta se o okoli 90 % kopenske državne meje strinjali oz. uspeli dogovoriti sami. Večina je mislila, da so med neproblematičnimi odseki meje tudi tisti, ki slovenske Haloze delijo od hrvaškega Zagorja. Iz izreka razsodbe arbitražnega sodišča, ki ga je na svoji spletni strani objavila slovenska vlada, pa je razvidno, da to vendarle ne drži povsem.

Arbitražno sodišče v Haagu je prejšnji teden namreč odločilo tudi o okoli pol hektarja velikem zemljišču na »območju Haloze–Macelj«, ki, zanimivo, ni bilo zavedeno ne v slovenskem (občina Žetale) ne v hrvaškem katastru (občina Jesenje). Hrvaška je sicer sprva predlagala, da bi se o tem »nikogaršnjem ozemlju« državi dogovorili sami, a je arbitražno sodišče mejo preprosto moralo določiti. Arbitri so na podlagi zemljevidov iz let 1912 in 1913 sklenili, da bo to ozemlje pripadlo Sloveniji. Uskladili so še tri manjša neskladja na meji, »skupaj manj kot 50 metrov«.
V Uradu Vlade RS za komuniciranje so pojasnili, da je arbitražno sodišče pri razmejitvi meje na kopnem na območju Haloz oz. Zagorja sledilo katastrskim mejam: »V primeru razhajanj je treba upoštevati mejo, kot izhaja iz demarkacijskih dokumentov iz obdobja 1913 in 1914, ki jih odražajo mejni kamni na terenu.« Šele po razsodbi arbitražnega sodišča bo torej slovenski in hrvaški zemljiški kataster ter mejo med državama končno mogoče povsem uskladiti.
Župani zadovoljni
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se