© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pokrajin v tem mandatu vlade ne bo


lokalno
2. 2. 2008, 00.00
Posodobljeno
08:32
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

pokrajine1.jpg

##IMAGE-2241099##

Poslanske so na včerajšnjem glasovanju v državnem zboru zavrnili zakon o ustanovitvi pokrajin. Zanj je glasovalo 50 poslancev, proti pa jih je bilo 27. Za zakon so glasovali vsi poslanci vladne koalicije razen Janeza Drobniča (NSi) in Antona Kokalja (NSi). Slednji se je glasovanja vzdržal, Drobnič pa ni prijavil svoje prisotnosti. Med poslanci opozicije je zakon edini podprl Bojan Kontič (SD). Za potrditev zakona o ustanovitvi pokrajin bi bila sicer potrebna dvotretjinska večina vseh navzočih poslancev.

Preostala dva zakona - zakon o volilnih enotah v prve pokrajinske svete in zakon o prenosu nalog v pristojnost pokrajin - sta bila potrjena kot primerna za nadaljnjo obravnavo. Za prvega je od 84 navzočih poslancev glasovalo 48 poslancev, proti pa jih je bilo 28. Enako razmerje je bilo pri glasovanju za zakon o prenosu nalog v pristojnost pokrajin. Za potrditev teh dveh zakonov je sicer zadostovala že navadna večina glasov.

Minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar je po zavrnitvi zakona o ustanovitvi pokrajin dejal, da bi "v tem trenutku zelo težko ocenil, kako bo v nadaljevanju". Še vedno meni, da je ob primernem političnem naporu možno narediti korak naprej. Nad rezultati glasovanja je razočaran in se boji, da je rezultat jasen signal, da opozicija v resnici ne želi decentralizirati države in ne želi skladnejšega regionalnega razvoja. Ob tem je Žagar znova poudaril, da je ustanovitev pokrajin nujna, saj o tem nenazadnje govorijo tudi statistični kazalci BDP, ki so evropsko merilo razvitosti. Poudaril je še, da bi današnja potrditev zakonodaje pomenila le, da je v DZ odprta razprava. Zakonodaja je bila po njegovih besedah pripravljena na podlagi široke razprave, nadaljnja razprava bi na tistih točkah, kjer so se doslej izčistila vprašanja, ta zaprla. Odlaganje pa lahko pomeni, da še ne bomo zelo hitro prišli do pokrajin.

Po besedah vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka zavrnitev zakona o ustanovitvi pokrajin pomeni, da jih v tem mandatu ni mogoče sprejeti. Po njegovi oceni bi bil postopek priprave novega zakona predolg, da bi ga sprejeli še pred volitvami. Po njegovih besedah se je treba vprašati, kakšna bi bila videti Slovenija, če bi uvedli pokrajine že pred desetimi leti. "Prepričan sem, da bi pokrajine drugače poskrbele za svoj razvoj, za boljši priklop na avtocestni križ in da bi se tudi sicer izkazala vsa njihova iniciativa. Ta jim je bila zdaj onemogočena in posledic tega ne bo mogoče nadoknaditi še nekaj let," je za STA povedal Tanko. Napovedal je, da bo koalicija parlamentarni postopek za preostala zakona, ki sta dobila podporo v prvem branju, vodila naprej in ju poskušala sprejeti.

Medtem vodja poslancev SD Miran Potrč pričakuje, da se bo razprava o pokrajinah nadaljevala. Če bi vladajoča koalicija sprejem regionalizacije iskreno pričakovala, bi po Potrčevem mnenju "pristala na to, da se razprava o pokrajinah ponovno odpre in se pogleda, kje bi lahko našli boljše rešitve". Prav tako naj bi tudi ocenili, ali je smiseln posvetovalni referendum, na katerem bi lahko volivci povedali, ali si pokrajine želijo ali ne. "Ker vlada vsega tega ni naredila, bi si upal trditi, da njena želja po regionalizaciji ni bila iskrena," je za STA dejal Potrč. Po njegovem mnenju je treba proces regionalizacije nadaljevati". "Če ne v tem, pa v naslednjem mandatu," je še dejal Potrč.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.