© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Odziv: Ivan Grill o pokrajinah


lokalno
15. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
09:31
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

sds_april08.jpg

##IMAGE-2236126##

Na včerajšnje sporočilo za javnost stranke Zares o javni tribuni SDS o uvedbi pokrajin, ki je v soboto potekala v Novem mestu, se je odzval poslanec in novomeški podžupan Ivan Grill. Dolenjsko-belokranjsko-posavskemu pokrajinskemu odboru Zares (ponovno) očita zavajanje javnosti in pojasnjuje svoja stališča, podana na omenjeni javni tribuni. Njegov dopis objavljamo v celoti:

Spoštovani člani in simpatizerji stranke Zares, resnično sem vesel, da pozorno spremljate moje delo v državnem zboru, vsaj tako ste navedli v članku, v katerem ponovno zatrjujete nekaj, česar sami ne poznate dovolj oziroma se o tem niste dovolj informirali. Zato vas moram sedaj ponovno demantirati in javnosti sporočiti tista dejstva, ki sem jih tudi dejansko predstavil na javni tribuni. Moram vas opozoriti, da sem v svoji razpravi navedel, da je država v skladu s predlogom zakona o financiranju pokrajin pripravljena prenesti iz državne blagajne za financiranje pokrajin okoli 1 milijardo in 300 milijonov evrov. Govoril sem o znesku, ki se bo po tem predlogu prenesel za financiranje vseh pokrajin v Sloveniji. Ob tem pa sem dodal, da si lahko ob takšnem načinu financiranja tudi Dolenjsko-belokranjska regija nadeja več sredstev za vzdrževanje in gradnjo cestne infrastrukture in ostalih regijskih projektov, kot pa jih dobi danes. Sicer pa če ste bili prisotni na javni tribuni, v kar seveda močno dvomim, bi mi lahko v zvezi s tem že na tribuni postavili dodatno vprašanje. Očitno ste ta podatek povzeli po članku v enem izmed tiskanih medijev, kjer je avtor članka verjetno pomotoma navedel takšne podatke kot znesek samo za našo regijo. Na tej javni tribuni se ni predstavljalo nobenih konkretnih številk za bodočo Dolenjsko-belokranjsko regijo, razen pričakovan znesek od dohodka davka pravnih oseb na osebo po pokrajinah, katerega podatki so bili razvidni na grafu, ki je bil predstavljen.

Kar pa se tiče podpore stranke Zares prizadevanju regionalizacije Slovenije so dejstva daleč od tistega, kar vi navajate v svojem prispevku. Minister dr. Žagar se je dve leti, ko se je v njegovi službi pripravljala vsa pokrajinska zakonodaja, pogosto sestajal z vsemi parlamentarnimi strankami in ob tem skušal upoštevati večino predlogov, ki so bili posredovani. Šele, ko je bilo razumeti dovolj velik konsenz večine poslanskih skupin do predloga pokrajinske zakonodaje, se je vlada odločila vložiti v parlamentarno proceduro to zakonodajo, in sicer v upanju in pričakovanju konstruktivnega sodelovanja vseh političnih strank. Vendar ste se v opoziciji odločili, da te zakonodaje ne boste podprli in pri tem navajali tako neprepričljive razloge, da vam niso verjeli niti vaši lastni člani in župani. Verjetno ste seznanjeni, da takšno pokrajinsko zakonodajo podpira preko 80% županov slovenskih občin in tudi občinski sveti. Tistega dne, ko smo v državnem zboru glasovali o enem pokrajinskem zakonu, ki bi moral dobiti 2/3 podporo, so številni župani iz opozicijskih strank, obiskali svoje poslance in jih nagovarjali k podpori ustanavljanja regij. Pa žal niso bili uslišani.

Spoštovani kolegi iz vseh političnih strank, uvedba pokrajin mora biti vsem nam nacionalni in ne politični projekt, kot ga želite razumeti nekateri. To ni projekt samo te vlade in sedanje koalicije, to je projekt, od katerega bo pridobila skoraj vsa Slovenija. Napisal sem skoraj, saj bo ob uvedbi pokrajin, nekoliko manj pridobila edino Ljubljanska regija, ki pa se je zdaleč najhitreje razvijala v zadnjih 10 letih, predvsem na račun ostalih predelov Slovenije, zato je korektno, da se sedaj da možnost hitrejšega razvoja tudi ostalim delom Slovenije in s tem seveda tudi naši Dolenjsko-belokranjski regiji.

Zato na koncu še enkrat javno prosim vse, ki lahko vplivate na opozicijske poslance, da jih nagovorite k podpori pokrajinske zakonodaje, ki je še v proceduri. Vse zakone je možno dopolniti in upoštevati vsako upravičeno in konstruktivno pripombo, le podati jih je treba. Samo kritizirati na splošno in ob tem ne pripraviti boljšega predloga žal ne vodi k cilju regionalizacije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.