Kaj bi se zgodilo, če bi jedrska bomba padla na vaše mesto?
Donald Trump je z zadnjimi provokativnimi izjavami v zvezi z jedrskim orožjem vzbudil bojazen, da se pripravlja nova globalna oboroževalna tekma. Zdaj lahko s spletnim orodjem Nukemap preverite, kaj bi se zgodilo, če bi jedrska bomba padla na vaše mesto.

Spletno orodje Nukemap preplašenim civilistom omogoča, da se s hipotetično jedrsko bombo v roki postavijo nad katero koli mesto, kraj ali vas ter preverijo, kakšno bi bilo potencialno opustošenje.
Za oceno škode uporablja natančne podatke o preteklem in obstoječem jedrskem orožju, vključno z 20 kilotonskim »Debeluhom«, ki je leta 1945 zdesetkal Nagasaki, 800 kilotonsko bombo »Topol SS-25«, s katero trenutno razpolagajo Rusi, ter najmočnejšo jedrsko bombo, ki so jo kadar koli preskusili na tem planetu, rusko kar 50 megatonsko »Carsko bombo«, ki so jo leta 1961 detonirali na otoku Nova Zemlja v Arktičnem oceanu.

Od leta 1945, ko so Združene države detonirale svojo prvo jedrsko bombo, do leta 1996, ko je bila podpisana pogodba o celoviti prepovedi jedrskih poskusov, je bilo izvedenih več kot 2.000 jedrskih poskusov. Pogodbo je na sedežu Združenih narodov v New Yorku podpisalo 183 držav, vendar tehnično nikoli ni začela veljati, saj osem držav, in sicer Kitajska, Združene države, Egipt, Iran, Izrael, Indija, Severna Koreja in Pakistan, tega sporazuma kljub podpisu ni ratificiralo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se