V mariborskem krematoriju delajo noč in dan
V Pogrebnem podjetju Maribor poleg dveh pokopališč upravljajo tudi s krematorijem, ki pokriva celotno severovzhodno Slovenijo. Ker je število smrti v zadnjih dveh mesecih naraslo, so se v tem času, kot ocenjujejo, za 40 % povečale tudi potrebe po upepeljevanju.

»Vzadnjih dveh mesecih se je število smrti v Mariboru povečalo za tretjino, na pokopališčih Pobrežje in Dobrava tako beležimo kar 48-odstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem lani. Slovenci svoje pokojne že sicer večinoma upepelimo, pri covidnih smrtih pa je upepelitev sploh priporočena, kar seveda pomeni, da čas od smrti do pogreba traja dlje, kot je to običajno, in sicer približno 10 do 14 štirinajst dni. Do zamika pa prihaja, čeprav delamo podnevi in ponoči,« pojasnjuje Darja Lampret, svetovalka direktorice Pogrebnega podjetja Maribor (PMM).
Aktivirali novo mrtvašnico
Kot je znano, je v mariborskem UKC zaradi povečane umrljivosti v tamkajšnji mrtvašnici zmanjkalo prostora za shranjevanje pokojnikov, zato je civilna zaščita takoj odredila obvezni odvoz in hrambo. »Ta naloga je bila naložena PMM, zato smo kot nadomestno lokacijo za hrambo pokojnikov odprli hladilnico na Dobravi. V Mariboru je namreč doslej veljal nekoliko drugačen postopek sprejema pokojnika kot na primer v Ljubljani, kjer imajo prevoz pokojnikov do mrtvašnic dogovorjen v sklopu 24-urne dežurne službe. Če torej nekdo umre v bolnišnici, ga prevzamemo na patologiji, kjer ga ustrezno pripravijo. Enako je v domovih za ostarele.«
V mariborskih hladilnicah je za zdaj dovolj prostora za hrambo pokojnikov: v stari je na voljo 30 mest na dan, v novi hladilnici na Dobravi pa je prostora za 200 pokojnikov.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se