Spodnje Podravje: Za koga na občinskih stavbah visi žalna zastava?
Občine imajo precej različna pravila oziroma navade glede izobešanja črne zastave, s katero počastijo smrt pokojnika. V največ primerih na občinski stavbi zaplapola žalna zastava, kadar v občini umre funkcionar, ki je bil do svoje smrti aktiven, isto pa velja tudi za nekdanje občinske veljake. Zastavo torej izobesijo za aktualne ali bivše umrle župane, podžupane, svetnike in častne občane.

A ne povsod, marsikje jo namreč postavijo tudi za umrle sedanje in nekdanje zaposlene v občinski upravi, za direktorje oziroma ravnatelje zavodov, predsednike društev …
Praksa v malih občinah
Toda v občini Sveti Andraž, ki šteje približno 1.200 duš, imajo navado, da črno zastavo na občinsko stavbo obesijo za prav vsakega umrlega občana, kar seveda ni zelo pogosto, glede na statistični podatek, da na leto tam umre med 10 in 15 ljudi. »Naš koncesionar – podjetje Almaja – nas o vsaki smrti v občini obvesti že zaradi pogreba in uporabe mrliške vežice,« razlaga županja Darja Vudler Berlak. »Potem takoj avtomatsko obesimo žalno zastavo, ki nato visi do pogreba pokojnika. Mislim, da imamo takšno navado že vse od ustanovitve samostojne občine.«
Podobno ravnajo tudi v sosednji Trnovski vasi z nekaj manj kot 1.400 prebivalci; tudi tam izobesijo črno zastavo v znak spoštovanja za vsakega umrlega občana, vendar s soglasjem njegovih svojcev. Kot pravijo na občini, se s tem strinja velika večina.
Zato ne preseneča, da je o načinu po sistemu za vse enako tekla beseda tudi na zadnji seji občinskega sveta na Destrniku, ki je skupaj z zgoraj omenjenima nekoč tvorila skupno občino.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se