Podravje: Gasilci opravljajo tudi delo cestnih vzdrževalcev
Vreme je iz leta v leto bolj nepredvidljivo. Posledice neurij, ki več niti ne izbirajo letnega časa, so marsikje za okolje in infrastrukturo uničujoče. Tudi Podravje pri izrednih vremenskih dogodkih ni izjema. Viharji, toča, žled, poplave – vsemu temu smo bili priča v minulih letih.

Prvi, ki se jih že med nevihto ali takoj po njej pokliče na pomoč, so gasilci. Polne roke dela imajo z odstranjevanjem podrtih dreves z javnih površin, predvsem cest, da se zagotovi prevoznost, pokrivajo strehe, čistijo listje iz prepustov in jaškov, črpajo vodo iz zalitih prostorov.
Ob tem, da je vzdrževanje cest delo koncesionarja, se je zastavilo vprašanje, ali gasilci morebiti ne opravljajo dela namesto cestnih delavcev. Vodja ptujske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) in regijski poveljnik enot civilne zaščite Drago Murko je povedal, da bi se o tem vprašanju resda dalo razpravljati. »To je in ni problem,« je dejal in pojasnil, da se gasilce vključi predvsem zaradi prevelikega obsega škode, ki nastane na terenu in jo je treba interventno sanirati. »Običajno ekipe cestnih vzdrževalcev ne zmorejo sprotno odstranjevati posledic neurij na cestah, zato se pokliče gasilce. Res je, da je delo gasilcev reševanje ob naravnih in drugih nesrečah. Se pravi: tudi odstranjevanje podrtih dreves, če padejo na cesto, ogrožajo objekt ali predstavljajo kakšno drugo nevarnost. Pri tem, da se na pomoč cestnim delavcem pokliče gasilce, ne vidim nič spornega. Naloga vseh nas je, da ljudem zagotovimo enakopravne pogoje, med katerimi je tudi prevoznost cest. Ceste morajo biti čim prej prevozne, zato se mi iz tega vidika pomoč gasilcev pri odstranjevanju dreves s cest pri naravnih nesrečah ne zdi sporna. To je enako kot posredovanje pri poplavah.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se