Obtoženi mariborski protestniki vztrajajo, da so nedolžni
STA / T.C.
11. 3. 2015, 15.04
Posodobljeno
09. 08. 2017
·
09:56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja
Na Okrožnem sodišču v Mariboru se je danes začela glavna obravnava v kazenskem postopku zoper šest obtoženih, da so na tretji mariborski vstaji decembra 2012 napadli uradno osebo. Pet jih je po navedbah tožilstva metalo granitne kocke na policiste, eden pa naj bi policista udaril. Obtoženi vztrajajo, da to ni res, saj so le mirno protestirali.
Obtoženi so Alen Đudarić, Andrej Horvat, Branko Karlovčec, Nejc Ules, Rene Žnidarič in Luka Rauter iz druge skupine protestnikov, ki so se zaradi sodelovanja na protestu v Mariboru 3. decembra 2012 znašli pred sodiščem.
Obtožnica jih bremeni suma storitve kaznivih dejanj napada na uradno osebo, ko opravlja naloge policije. V tej skupini so bile sprva obtožene še tri osebe, ki pa so na predobravnavnem naroku krivdo priznale in bile obsojene na pogojno kazen ali družbenokoristno delo.
Pet od obtoženih, ki krivdo zanikajo, je po besedah okrožnega državnega tožilca Darka Simoniča metalo na policiste granitne kocke ali druge trde predmete, medtem ko je Rene Žnidarič z odprto dlanjo udaril policista po zaščitni opremi. Tožilstvo se pri svojih trditvah opira na izpovedbe policistov in posnetke dogajanja.
Na sodišče so danes prišli vsi obtoženi razen Branka Karlovčca, ki je na delu v tujini. Vseh pet je ponovilo, da obtožbe, ki jih bremenijo, niso resnične. Ponovili so, da so na protestu mirno opazovali dogajanje, ko so se razmere zaostrile, pa se niso več mogli umakniti in sledila je aretacija. Poudarili so, da niso nasilne narave, da niso bili maskirani in da niso člani kakšnih organiziranih skupin. Ules je priznal, da je v nekem trenutku res imel v roki granitno kocko, a jo je vrgel v grmovje in ne v policiste.
Sojenje se bo nadaljevalo 30. marca s pričanjem policistov. Obramba nekaterih obtoženih je sicer vložila ugovor na obtožnico, ker naj bi njihovi klienti že bili kaznovani za isto dejanje z globo za prekršek. Tožilstvo vztraja, da pri prekršku niso bili upoštevani vsi elementi kaznivega dejanja.
Zaradi dogajanja na protestih se bo po poročanju časnika Večer moral aprila na sodišču zagovarjati tudi policist. Obtožnico proti policistu Marku Černelu je vložilo specializirano državno tožilstvo na pobudo dveh priprtih protestnikov zaradi domnevnega nevestnega dela v službi, ponarejanja uradnih listin, krive izpovedbe in poškodovanja tuje lastnine. Omenjeno tožilstvo po pisanju Večera obravnava kazensko ovadbo še zoper dva druga policista.
Na tretji mariborski vstaji so policisti pridržali 119 ljudi, od tega jih je bilo kazensko ovadenih 28. Prva skupina protestnikov je bila septembra 2013 na okrajnem sodišču obsojena na sedem mesecev zapora, a jih je višje sodišče kasneje oprostilo, saj je presodilo, da je v teh primerih šlo zgolj za prekrške in ne za kazniva dejanja.