Danes predvidoma sodba glede spopada krajanov in policije v Ambrusu

##IMAGE-3468736##
Danes bo morda izrečena sodba trojici, ki naj bi leta 2006 romski družini Strojan poskušala preprečiti vrnitev v Ambrus in tako preprečila uradno dejanje policije. Neuradno naj bi bil danes zaslišan nekdanji prvi mož ljubljanske policijske uprave Branko Slak. Če bodo z zaslišanji zaključili, bi lahko senat sodbo izrekel že danes.
Tožilstvo Branimiru Kajdižu, Zdenku Vidicu in Jožetu Zupančiču očita kaznivo dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanje uradni osebi. Bili naj bi namreč najbolj dejavni med občani, ki so se 25. novembra leta 2006 zbrali na cesti v Ambrusu, da bi romski družini Strojan preprečili vrnitev iz postojnskega nastanitvenega centra na njihovo zemljišče.
V spopadu med policijo in vaščani Ambrusa, ki se je zgodil tistega večera, je bil Kajdiž poškodovan. A policisti so po zatrdilih prisotnih silo uporabili brez opozorila, čeprav je policija zatrjevala, da so nasilje začeli vaščani. Navedbe vaščanov, da je tistega večera nasilje sprožila policija, so med sojenjem potrdili tudi novinarji nekaterih medijskih hiš, ki so tisti večer prisostvovali dogodkom v Ambrusu.
Zaradi omenjenih dogodkov je bil kasneje direktor Policijske uprave Ljubljana Branko Slak razrešen. Tedanji generalni direktor policije Jože Romšek je svojo odločitev utemeljil s "pomanjkljivostmi, zlasti v zvezi s prenosom informacij, povezanih z izvajanjem nekaterih operativnih ukrepov v preteklih aktualnih dogodkih".
Slak naj bi sicer tedanjemu novinarju časnika Dnevnik Roku Praprotniku potem, ko ni bil več prvi mož Policijske uprave Ljubljana, zaupal, da je tistega dne dobil izrecna navodila, naj izpraznijo cesto, ki so jo blokirali protestniki, saj da se bo v Ambrus pripeljal takratni premier Janez Janša. Ta sicer nikoli ni prišel do Ambrusa, ampak le do Ivančne Gorice, ker naj bi protestniki ovirali pot.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se