Boleči spomini stari 70 let




Za nekdanje izgnance iz širšega področja Kapel v brežiški občini je bil včeraj dan spomina predvsem na vse tiste, ki niso imeli te sreče, da bi po letih prisilnega izgnanstva v nemških taboriščih ponovno prestopili domači prag. Takšnih je bilo 79 med skupaj okoli 1.200 iz Posavja, ki se niso več vrnili. Nekaj besed v spomin vsem tem je pred spomenikom izgnancem v Kapelah zbranim povedal predsednik krajevnega odbora društva izgnancev Anton Požar. Nemci so v času okupacije v letu 1941 v delovna in druga taborišča izselili okoli 40.000 Posavcev, na njihove domove pa naselili Kočevarje, celoten načrt pa je obsegal izgon 260.000 Slovencev.
V Kapelah so pričeli z masovnim izseljevanje 7. junija 1941 in kopija tega razglasa je bila včeraj vidna tudi na obeležitvi spomina v Kapelah, skupaj z načrtom izselitve celotnega območja. Nemci so uspeli v svojem načrtu izseliti le okoli 60.000 naših rojakov, tretjina jih je pred tem pobegnila. Po letu 1942 pa so s takimi okrutnimi dejanji prenehali. Sicer je več o tej tematiki predstavljenega na gradu Brestanica v muzeju izgnanstvu.
Ivan Urek je kot predsednik kapelske KS nagovoril zbrane z besedami, da so bili ti težki časi velika preizkušnja ter da se iz tega moramo vsi nekaj naučiti. To je, delati moramo tako, da se kaj takega nikoli več ne ponovi. V ta namen je potrebno seveda tudi sedanje in bodoče generacije o tem času izpred 70 let izobraževati, da se ne bi pozabilo ali morda spet kaj takega ponovilo. Pihalni orkester Kapele je ob domačem moškem pevskem zboru dodal slovesnosti še kulturni pridih, sledilo je prijetno druženje in obujanje spominov, predvsem tistih lepih, tiste sreče za vse sedanje še živeče izgnance, ki so takrat živeli, preživeli in doživeli sedanji čas. So žive priče kot spomin in opomin. kaj lahko človek naredi človeku, ne glede na raso, vero, nacionalnost ...
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se