Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Stroga pravila
Čas branja 5 min.

Golota na plažah: na Hrvaškem vas lahko doleti zaporna kazen


Petra Znoj
11. 5. 2025, 05.40
Posodobljeno
07:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Poletje je čas sproščenosti, brezskrbnosti in uživanja v naravi. Obmorske plaže z vetrom, ki pihlja skozi borovce, in sol v zraku že dolgo privabljajo iskalce svobode in sprostitve. A medtem ko so nekoč nudistične plaže veljale za oaze svobode in naravnosti, se danes odnos do golote ob morju spreminja.

prepovedane kopalke.jpg
Profimedia
Po podatkih hrvaškega kamping združenja je bilo še leta 1974 v državi kar 34 naturističnih kampov, danes jih je le še devet.

Generacije, ki so z odobravanjem sprejele kulturo »zgoraj brez«, se starajo, mlajši pa, kot kaže, svojo svobodo raje izražajo skozi modne kombinacije na promenadi ali na družbenih omrežjih. Kako je torej danes s kulturo golote na plažah in zakaj je nekaj, kar je bilo nekoč skoraj samoumevno, postalo redkost? 

Zgoraj brez večinoma starejše ženske

Če so bile v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja evropske plaže polne žensk, ki so se samozavestno nastavljale soncu brez zgornjega dela kopalk, je danes slika precej drugačna. Na plažah je vse manj žensk, ki bi se odločile za sončenje zgoraj brez. To so večinoma starejše ženske, medtem ko se mlajše generacije očitno raje držijo konservativnejših trendov. 

dopust, plaža, počitek, morje
Sašo Bizjak
Če so bile v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja evropske plaže polne žensk, ki so se samozavestno nastavljale soncu brez zgornjega dela kopalk, je danes slika precej drugačna.

Odnos do golote korenito spremenjen

Sociologi in psihologi pojasnjujejo, da se je odnos do golote v zadnjih desetletjih korenito spremenil. Medtem ko so nekdaj osvobojena telesa predstavljala upor proti družbenim omejitvam in simbol telesne svobode, so danes družbena omrežja in nenehna prisotnost kamer ustvarila nov pritisk na telesno podobo. Mladi so morda pripravljeni pokazati nekaj gole kože za popoln Instagram posnetek, a to pogosto počnejo v nadzorovanem okolju – na plaži pa je občutek izpostavljenosti drugačen. Občutek, da lahko nekdo kadarkoli posname njihov trenutek sproščenosti in ga deli z neznanci, ustvarja novo raven zadržanosti.

Kljub temu, da je Hrvaška ena najbolj priljubljenih destinacij za naturiste v Evropi, se tudi tam pojavljajo podobni trendi. Po podatkih hrvaškega kamping združenja je bilo še leta 1974 v državi kar 34 naturističnih kampov, danes jih je le še devet. Tradicija naturizma na Hrvaškem sega v leto 1936, ko se je na plaži Kandorala na Rabu z ženo gol kopal britanski kralj Edward VIII. in tako postavil temelje za razcvet naturističnega turizma na tem območju. Danes je nudizem na Hrvaškem še vedno priljubljen, a število turistov, ki se odločijo za to obliko oddiha, se zmanjšuje. Poleg tega se nekateri kampi prilagajajo spremembam in uvajajo kombinirane cone, kjer so dovoljene kopalke, kar zmanjšuje površine, namenjene izključno naturistom. 

istra, plaža
Profimedia
Sociologi in psihologi pojasnjujejo, da se je odnos do golote v zadnjih desetletjih korenito spremenil.

Kje v Sloveniji se golota tolerira?

Po Sloveniji je znanih več krajev v naravi, kjer se golota tolerira: nabrežje Save pri Črnuškem mostu v Ljubljani, Iški vintgar, severna obala Bohinjskega jezera ter ob reki Soči, Nadiži, Savinji in Kolpi. Ob morju so priljubljene divje plaže, kot so Debeli rtič, Bele skale in skriti kotički na Obali.

Pravila odvisna od države do države

Pravica do sončenja zgoraj brez je v številnih evropskih državah še vedno predmet razprave. V Kataloniji so leta 2020 uzakonili pravico žensk, da se na javnih kopališčih sončijo brez zgornjega dela kopalk, kar pa se je v praksi izkazalo za bolj zapleteno, saj se nekateri upravljalci bazenov še vedno upirajo tej spremembi. Da bi zagotovili spoštovanje pravic, so lokalne oblasti uvedle visoke kazni – do 500.000 evrov – za kršitve te uredbe. V Nemčiji so leta 2023 mestne oblasti v Berlinu razsodile, da lahko ženske v javnih bazenih plavajo zgoraj brez, kar je naletelo na pozitiven odziv med ljubitelji naturizma. 

V Sloveniji pa tega vprašanja zakonodaja ne ureja posebej, kar pomeni, da je vse, kar ni izrecno prepovedano, načeloma dovoljeno – a upravljalci kopališč si pogosto pridržujejo pravico do lastnih pravil. Na primer na plažah v upravljanju Občine Ankaran – Debeli rtič, Valdoltra in Študent – ni posebnega režima, ki bi prepovedoval sončenje »zgoraj brez«, vendar tega skoraj ne opažajo, saj gre za bolj družinsko naravnane plaže.

Na piranskih in portoroških plažah, ki so v upravljanju Okolja Piran, se obiskovalke lahko mirno nastavljajo sončnim žarkom tudi brez modrčka, saj glede kopalk ni posebnih omejitev. Enako velja za koprske mestne plaže v upravljanju Marjetice Koper. Nekoliko bolj so glede tega strogi na plažah, ki jih upravlja Sava Turizem. Na zunanjih bazenih hotelov Vile Park in Salinera resort je obvezno nošenje kopalk, na plažah v St. Bernardin resortu Portorož, San Simon resortu Izola in Salinera resortu Strunjan pa ni tega pravila. 

Plaža Koper
Profimedia
Pravica do sončenja zgoraj brez je v številnih evropskih državah še vedno predmet razprave.

Na Hrvaškem za goloto preti celo zaporna kazen

Kaj se torej zgodi, če vas med »neprimernim razkazovanjem« zalotijo na Hrvaškem? Kot so povedali na tamkajšnjem ministrstvu, to področje ureja 14. člen zakona o kršenju javnega reda in miru, ki pravi, da se z denarno kaznijo od 25 do 100 evrov ali pa enomesečnim zaporom kaznuje tiste, ki na javnem mestu kršijo moralna načela. Treba je biti pazljiv, kajti če golota koga zmoti, lahko kopalca prijavi policiji, in policisti so dolžni ukrepati na še tako oddaljeni in osamljeni lokaciji. Pri nas pa je ta prekršek opisan v 3. odstavku 7. člena ZJRM-1: »Kdor na javnem kraju razkazuje spolne organe in s tem koga moti, povzroči vznemirjenje ali zgražanje ljudi«. Predpisana je globa v znesku 208,65 evra. 

Tudi v Španiji in Grčiji veljajo stroga pravila

Malo za šalo, malo za res si oglejmo, za kaj vse ste lahko še kaznovani letos poleti: v Španiji, na primer v kraju Lepa, je opravljanje male potrebe v morju strogo prepovedano, kazen za prekršek pa znaša kar 750 evrov. Na Tenerifih so prepovedali gradnjo večjih peščenih gradov, v Benidormu pa je med drugim prepovedano umivanje z milom v morju, prenočevanje na plaži in uporaba kuhinjskega pribora. V Grčiji je jemanje kamenčkov z arheoloških najdišč in plaž strogo prepovedano, kršitelje pa pogosto doleti visoka denarna kazen ali celo pridržanje. Da boste vedeli, da ni nujno, da kazen dobite zgolj zaradi »neprimernega razkazovanja«.

profimedia-0093685831.jpg
Profimedia
Kljub splošnemu upadu zanimanja za naturizem se ta oblika sprostitve še vedno ohranja, predvsem med starejšimi generacijami in v državah, kot so Francija, Nemčija in Španija, kjer ima gibanje globoke korenine.

Sardinija dovoli nudistične poroke

Kljub splošnemu upadu zanimanja za naturizem se ta oblika sprostitve še vedno ohranja, predvsem med starejšimi generacijami in v državah, kot so Francija, Nemčija in Španija, kjer ima gibanje globoke korenine. V nekaterih krajih, kot je San Vero Milis na Sardiniji, so šli celo korak dlje in dovolili nudistične poroke, kar kaže na to, da golota še zdaleč ni povsem izginila z evropskih plaž.

Vprašanje ostaja, ali bo digitalna doba s svojo obsedenostjo z zasebnostjo in popolnimi telesi dokončno spremenila naš odnos do telesne naravnosti. Morda je prav ta kontrast med javno razgaljenostjo na družbenih omrežjih in dejansko zadržanostjo na plažah eden glavnih razlogov, zakaj je golota ob morju danes bolj izjema kot pravilo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.