
Finance in gospodarstvo / stran 95

Denis Hrga: »Ko sem odprl na videz lep storž, sem doživel šok!«
V prihodnjih dneh naj bi kmetje začeli spravilo koruzne silaže, najbolj pomembnega pridelka na živinorejskih kmetijah za prehrano goveda. Ob preverjanju zrelosti koruznega zrnja pa so številni obnemeli. Ugotovili so namreč, da so na videz razviti koruzni storži skorajda brez zrnja.

Ali najboljši sosed v Ormožu zapira svojo tehnično trgovino?
Čeprav Mercator še vedno velja za našega največjega trgovca s skoraj tretjinskim tržnim deležem, ima že vrsto let težave z visoko zadolženostjo in izgubo, ki naj bi lani znašala skoraj 47 milijonov evrov.

V Sloveniji enodnevne vinjete šele leta 2030
V prvih sedmih mesecih tega leta znaša vrednost prodanih e-vinjet 167,06 milijona evrov, kar je za dobrih šest milijonov evrov več kot v primerljivem obdobju lani. Slovenija mora do leta 2030 uvesti tudi enodnevne vinjete, ki jih Avstrijci že ponujajo, težava pa je njihova dostopnost pri nas oziroma informiranost o možnostih nakupa.

Evropejci spijemo največ kave
Številni ljubitelji kave si jutra brez nje sploh ne morejo predstavljati. Največ kave potrošimo Evropejci, a svoje lastne pridelave zaradi neprimernega podnebja nimamo. Največ svežih rdečih kavnih zrn pridelajo na južnoameriški celini, vodilna svetovna pridelovalka je Brazilija.

Poklon novim tehnologijam pridelave in predelave
Gornja Radgona se po zaslugi Mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma Agra konec avgusta vsako leto za nekaj dni spremeni v kmetijsko središče Slovenije. 1.700 razstavljavcev iz 35 držav bo sejemski utrip tokrat ustvarjalo še vse do četrtka, 29. avgusta. Na enem mestu lahko tam najdete vse o najnovejših smernicah na področju opreme in sredstev za kmetijstvo, gozdarstvo, vinarstvo in živilstvo. Na sejmu sodelujejo tudi številni razstavljalci s Celjskega.

Regija po številu prostovoljskih ur zdrsnila na 10. mesto

Ptujčani bodo sveče predelovali v Šalovcih
Plastične nagrobne sveče, ki bi sicer končale med odpadki, podjetje Eko Plastkom s pomočjo najsodobnejše tehnologije sortira in predela. Gre za ptujsko podjetje, ki je nedavno poslovne prostore odprlo v novi obrtni coni v občini Šalovci.


Dolenjsko postavljajo na vinski zemljevid Slovenije


So odpuščanja rezultat krize v Nemčiji? Slovenski izvozniki vse manj konkurenčni
V Štajerski gospodarski zbornici (ŠGZ) odpuščanje v Boxmarku težko komentirajo, saj nimajo podrobnih informacij o poslovanju. „Verjamemo pa, kot je poudaril direktor Marjan Trobiš, da postaja Slovenija visoko cenovna država, v kateri morajo podjetja dosegati višjo dodano vrednost, na kar tudi sami več let opozarjamo.“

Carthago Slovenija z desetmilijonskim dobičkom
Ormoški obrat evropskega vodilnega proizvajalca prestižnih avtodomov in avtodomov višjega srednjega razreda je pred dobrim letom kot tretji v skupini Carthago zagnal stroje in začel delo.

»Raje manj, a naravno in kakovostno«
V Sloveniji naj bi bilo v zadnjih letih približno 68 tisoč kmetijskih gospodarstev. Glede na velikost Slovenije in število prebivalcev to kaže, da kmetijstvo danes na žalost ni več panoga, za katero bi se mladi z veseljem odločali ali kmetijo prevzeli. In to ne glede na to, da so se s kmetovanjem ukvarjale številne njihove predhodne generacije. Mi smo obiskali družino Klinar. Njena domačija leži na Svetini na približno 670 metrih nadmorske višine. V idilični vasi nad Štorami je še kar nekaj kmetij, tudi turističnih, a Klinarjevi se za kmečki turizem niso odločili. Vse pridelajo na naraven način, nekaj težkega dela opravijo tudi ročno, ne s stroji. »Raje manj, a naravno in kakovostno,« pravijo. Ostali so zvesti kmetijstvu.

Trojiški Agroremont izločen zaradi dveh decimalk preveč na ponudbi
Na javnih razpisih v Sloveniji velikokrat ne zmaga ponudnik, ki odda najugodnejšo ponudbo. Včasih javni naročniki omejujejo konkurenco s postavljanjem strogih razpisnih pogojev ali pa najcenejšega ponudnika izločijo zaradi povsem banalnega razloga. Na državnem Darsu so, kot vse kaže, našli nov način, kako z javnega razpisa izločiti najugodnejše ponudnike, da posle dobijo "hišni" dobavitelji.

Razvajenost potrošnikov je za kmeta lahko pogubna
Agronom Igor Škerbot je kot svetovalec oziroma specialist za področje zelenjadarstva, okrasnih rastlin, poljedelstva in ekološkega kmetovanja že vrsto let zaposlen v Kmetijsko-gozdarskem zavodu Celje. Svojega znanja ne deli le kmetom in pridelovalcem na terenu, ampak ga k sodelovanju v svetovalne oddaje vabijo tudi lokalni mediji, predava in piše strokovne članke, lani je izdal knjigo Vrtnarimo načrtno. Ker ga bolj kot poljedelstvo zanima zelenjadarstvo, si med drugim prizadeva za uvajanje gojenja zelenjave na območjih, kjer se ljudje preživljajo predvsem z gozdarstvom in živinorejo. Ko ima čas, se posveča domačemu vrtu, ki ga dojema kot svojevrstno učilnico na prostem. In zakaj je kritičen do razvajenih potrošnikov?


Končno - temeljni kamen za Resslov most

Seneni pridelovalci in predelovalci z roko v roki
Seneno meso in mleko predstavljata alternativo konvencionalni prireji mleka in mesa. Pri seneni reji je namreč prehrana živali prilagojena letnim časom. Gre za krmljenje brez silaže, zgolj s travo, senom in z žitom, ki ima tako za kmetovalce, živali kot potrošnike številne prednosti. V Zavodu seneno meso in mleko se že več let trudijo razširiti glas o pomenu senene prireje, ki so jo sicer naši rodovi poznali že pred leti. S povezovanjem senenih kmetovalcev in predelovalcev želijo med drugim pomagati tudi pri njihovem preboju na trg in pri skrbi za promocijo.

Dražje zavarovalne premije zaradi vremenskih ujm
Lani je bilo rekordno število dni s točo.

Zaradi nelojalne konkurence med kombajnisti zavrelo
Ob nedavni žetvi je predmet vroče debate postala cena žetve. Nekateri so ostali na lanskih cenah, drugi so jih dvignili, morda jih je kdo zaradi slabših odkupnih cen in slabše letine celo znižal.
Trenutno
12 °C
Delno oblačno
sreda, 21. 5
Deževno
četrtek, 22. 5
Deževno
petek, 23. 5
Deževno
7-dnevni obeti