ROGATEC - Z obvoznico do živahnejšega trga?
V občini Rogatec bo še v tem letu končana gradnja enote doma starejših, občani pa z zanimanjem spremljajo tudi gradnjo kolesarskih povezav, da se bodo s kolesom lahko odpeljali tudi proti kateri od sosednjih občin. Občina, ki je bila zaradi prestavitve šengenskega območja sicer končno odrešena zastojev na državni cesti, s pristojno direkcijo za ceste že več let načrtuje umestitev obvoznice. Od slednje si župan Martin Mikolič ne obeta le boljših prometnih razmer, ampak upa tudi na obuditev življenja v trškem jedru Rogatca.

Mikolič je poudaril, da ima občinska uprava že pripravljen projekt, kako bo trg, čez katerega zdaj vodi regionalna cesta, po gradnji obvoznice uredila drugače. Ne manjka niti strategija, kako s prireditvami in z drugimi vsebinami tam ponovno obuditi življenje. Medtem ko je gradnja obvoznice dolgoročen projekt, bodo v tem letu v Rogatcu vsekakor dobili enoto doma starejših, ki bo dislocirana enota Doma upokojencev Šmarje pri Jelšah. Občani so po besedah župana v zadnjem obdobju velikokrat izrazili željo, naj občina zagotovi pogoje za kakovostno bivanje starejših. »Na eni strani gre za storitev pomoč na domu, veliko ljudi pa je omenjalo tudi potrebo po enoti doma starejših, za kar smo pridobili evropsko sofinanciranje. Veliko naših občanov trenutno stanuje v šmarskem domu, z odprtjem doma v Rogatcu pa se bodo lahko preselili v domači kraj, kjer bo prostora za 35 oskrbovancev.«
Kako daleč je gradnja kolesarske povezave v vaši občini?
Daljinska kolesarska povezava bo povezala občine Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Rogaška Slatina in Rogatec. Izvajalec del je v naši občini kolesarsko povezavo gradil skladno s časovnim načrtom, v zadnjih tednih pa se je gradnja nekoliko upočasnila, saj so delavci odšli na poplavljena območja. Odsek povezave bo v naši občini dolg 3,5 kilometra. Del vodi od Brezovca proti Rogatcu, del od občinske stavbe proti stanovanjski soseski S5, kjer je povezava že asfaltirana. Čimprejšnje dokončanje gradnje si želim tudi zato, ker steza ponekod vodi ob šolski poti, tam je varnost še posebej pomembna, da bodo otroci varno hodili v šolo in domov. Hkrati s kolesarsko stezo smo na več odsekih obnovili ali na novo uredili kanalizacijo.
Vaša občina se je pretekla leta v turistični sezoni soočala z gnečo vozil na mejnih prehodih. So se, odkar je Hrvaška stopila v šengensko območje, razmere izboljšale?
V turistični sezoni smo imeli v preteklih letih izjemne težave, saj sta bili državna cesta Rogatec–Dobovec in regionalna cesta proti Žetalam preplavljeni z vozili. Domačini zaradi zastojev niso mogli normalno do svojih domov. Odkar na mejnih prehodih v Rogatcu in Dobovcu ni več mejnih nadzorov, so ceste veliko bolj prevozne. Nekatere turiste je to poletje njihova navigacija sicer še usmerjala na naše občinske ceste, vendar so jih redarji in policisti usmerili na ustreznejšo pot.
Že vrsto let načrtujete obvoznico mimo Rogatca. Ste že imeli razgrnitev občinskega podrobnega prostorskega načrta zanjo?
Trenutno čakamo, da bodo vse pristojne službe dale soglasja glede umestitve obvoznice v prostor. Pred nekaj meseci smo na sestanku z Direkcijo RS za infrastrukturo, ki je odgovorna za ta projekt, ugotovili, da moramo nekoliko popraviti tehnično dokumentacijo. Slednja je že v izdelavi. Pričakujem, da bo čim prej pripravljena in usklajena med vsemi soglasodajalci. Šele nato bomo lahko gradivo pripravili za obravnavo na občinskem svetu in za javno razgrnitev.
Vaša občina je s partnerji iz Slovenije in Hrvaške nedavno sodelovala v projektu Cro Si safe. Kaj vse ste s tem pridobili?
Cilj projekta, ki smo ga s Krapinsko-zagorsko županijo in z drugimi partnerji uspešno končali, je bil izboljšati sodelovanje nujnih služb z obeh strani meje. Naša občina je v sklopu projekta med drugim dobila opremo za posredovanje, ki jo uporabljajo gasilci in pripadniki civilne zaščite. Kupili smo terensko vozilo, avtodvigalo za reševanje z višine do 16 metrov in večji šotor. V sklopu projekta smo zasnovali tudi izkustveno sobo, kjer se lahko člani reševalnih služb s pomočjo navidezne resničnosti pripravljajo na posredovanje v nekaterih naravnih nesrečah.
Redno vlagate tudi v pogoje za zdravstveno oskrbo. Kaj je predvideno v tokratnem proračunu?
Občani so zelo zadovoljni, da imamo pri nas vzorno urejeno zdravstveno oskrbo. V naši zdravstveni postaji delujejo dve zdravstveni ekipi pod okriljem javnega zavoda in koncesionar. Že v preteklih letih smo v občinskem proračunu zagotovili denar za obnovo prostorov zdravstvene in zobozdravstvene dejavnosti. V letošnjem proračunu smo denar zagotovili za ureditev ambulante za pediatrijo in referenčne ambulante. Naložbo bomo uresničili z Zdravstvenim domom Šmarje pri Jelšah.
Foto: SHERPA
Preberite več v Novem tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se