Zgodovinski dan za posavske muslimane



Danes je bil za muslimansko skupnost v Posavju, ki trenutno šteje približno 350 družin oziroma okoli 1.300 vernikov, poseben dan. Krški odbor islamske skupnosti Celje oziroma tako imenovani Džemat je namreč dobil svoje prostore v starem mestnem jedru Krškega. Ti bodo po besedah člana najvišjega izvršilnega organa islamske skupnosti v Sloveniji, Brežičana Almirja Kurspahića, služili predvsem za izpolnjevanje verskih dolžnosti, ki so jih doslej izpolnjevali v hiši enega izmed članov tamkajšnje skupnosti.
"Danes je za muslimane v Posavju praznik. Prvič v zgodovini imajo namreč muslimani iz tega področja svoje uradno mesto za zbiranje in opravljanje vseh aktivnosti. Z obnovo objekta na Cesti krških žrtev 66 smo namreč dobili moderen prostor, ki nam bo omogočil trajnostni razvoj in mesto svobodnega izražanja svoje vere," je na otvoritveni slovesnosti v krškem kulturnem domu povedal koordinator obnove Kurspahić.
Čeprav sami pri obnovi in umestitvi novih prostorov v Krškem niso imeli nobenih težav ne s sosedi ne z lokalno skupnostjo, pa marsikje drugod v Sloveniji temu ni tako. Glavna težava so predsodki, ki so povezani s predstavami o muslimanih in islamski veri, za katere si direktor Urada za verske skupnosti - teh je v Sloveniji 42 - želi, da bi jih nadomestilo sožitje.
"Srečen bom, ko v tej državi Urad za verske skupnosti ne bo več potreben, ampak bodo verske skupnosti lahko živele same zase," je povedal direktor urada Aleš Gulič.
V Sloveniji sicer živi že 50.000 muslimanov, še enkrat toliko pa naj bi jih bilo tu na začasnem delu, a se po besedah predsednika slovenske muslimanske skupnosti, muftija Nedžada Grabusa, v primerjavi z drugimi veroizpovedmi še vedno ne počutijo enakopravno.
"Že 40 let se borimo za džamijo. Zemljišče zanjo ni bilo še nikjer na svetu tako drago, kot prav v Ljubljani," je povedal Grabus, ki upa, da jim bo kmalu uspelo zbrati še potrebna 2 milijona evra za začetek gradnje.
Ne glede na nekatere težave, s katerimi se soočajo, pa se bodo muslimani, kot pravi slovenski mufti, še naprej trudili in promovirali sožitje ter sobivanje, kar je po njegovih besedah tudi osnovno poslanstvo muslimanske vere.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se