Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Posavski ekološki večer o živahnem (in ogroženem) svetu Vrbine


Za zvezo ekoloških gibanj, Sanja Rokvić, strokova sodelavka
27. 2. 2015, 11.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_004__mali_koprivar__img_8805_001.jpg
Arhiv Lokalno.si
_img_5390.jpg
Arhiv Lokalno.si

V sredo, 25. februarja, se je v prostorih Zveze ekoloških gibanj v Krškem, odvijal osmi posavski ekološki večer na temo »Vrbina - ekološko pomembno območje«. Gost večera je bil soustanovitelj društva Vrbinar in dolgoletni fotograf g. Branko Brečko. Zelo natančno je predstavil živi svet Vrbine, ki je zelo bogat s pticami, metulji, želvami, hrošči, žabami, ipd.. Med rastlinami pa so tu gobe in številne cvetlice, ki bogatijo naravne lepote tega kraja.

Iz časa, ko se je v Vrbini izkopaval gramoz, gre vsekakor izpostaviti breguljke in čebelarje. Breguljke so si gnezdišča ustvarile na vzhodni in južni steni četrtega jezera brežiške gramoznice, medtem ko so na severni prevladovali čebelarji.

Danes teh ptic v Vrbini ni, kar je izpostavil kot veliko problematiko, ki je nastala zaradi rušenja in zaraščanja navpičnih sten, ker so prenehali izkopavati gramoz. Vendarle pa, breguljke in čebelarji še vedno gnezdijo na zahodni steni Krškega jezera.

Prav tako problematiko predstavlja posekan gozd, ki je bil s topoli nedvomno pomembno življenjsko območje številnim pticam, kjer izstopajo mali detel, veliki detel in črna žolna.

Danes so se na tem mestu razrasle invazivne rastlinske vrste, kot so zlata rozga, japonski dresnik in ambrozija. Tudi te tujerodne vrste predstavljajo veliko težavo za Vrbino in njeno bogato diverziteto, saj se jih zelo težko izkorenini.

Kot rešitev pa je izpostavil »Omilitvene ukrepe«. To je izgradnja šestih nadomestnih habitatov na območju od Krškega do Brežic, med njimi pa bo največji novo jezero ob sedanji gramoznici Spodnji Stari grad, kjer bodo gnezdišča za čebelarje in breguljke, poleg njih pa tudi za druge ptice in dvoživke. Tudi tu se pojavlja problematika, in sicer vzdrževanja teh gnezdilnih sten, saj bi gnezdilne stene izpostavljene naravnim procesom propadle in bi ponovno izgubili ti dve pomembni vrsti ptic.

Posebno problematiko predstavljajo želve rdečevratke, ki so živalska invazivna vrsta na tem področju. Njihovo število narašča in obstaja nevarnost, da močvirsko sklednico izpodrinejo. Prav tako ni predvidenega dovolj velikega kopenskega prostora za močvirsko sklednico, zato je vprašljivo, če bo v nadomestnem habitatu obstala.

Predvidene so tudi opazovalnice za ptice, ribje steze. Obstoječe stare gramoznice bodo obnovljene za močvirske sklednice, otočki bodo idealno področje za ptice, predvideni so pa tudi habitati za hrošče, in sicer 3 eko celice iz dreves različnih vrst in različnih starosti.

Člani društva Vrbinar opozarjajo tudi na nevarnost divjanja z vodnimi skuterji v času gnezdenja določenih ptic. Zgodilo se je že, da so bila, zaradi teh vodnih aktivnosti, določena gnezda že uničena.

Društvo Vrbinar organizira tudi izlete po Vrbini, za vse informacije se lahko obrnete na g. Brečka.

"Ljuba narava, ostani prijazna nam ljudem! Ti si kruh, ki ga jemo. Ti si dom, kjer živimo. Ti si pljuča, s katerimi dihamo. Ti si raj, v katerem se veselimo življenja ob cvetju in pticah. Ostani prijazna nam ljudem, ljuba narava." P. Bosmans

Ekološki pozdrav!


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.