© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 9 min.

Mel Robbins: Najbolj prepoznaven ženski glas na področju osebne rasti


PATRIICJA FAŠALEK
16. 7. 2025, 06.00
Posodobljeno
10:23
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Motivacijska govornica, življenjska trenerka (life coach) in avtorica, najbolj znana po svoji tehniki »pravilo petih sekund«,

MEL ROBBINS
FACEBOOK
MEL ROBBINS

»Pravilo petih sekund« je zasnovana tako, da ljudem pomaga premagati odlašanje in jih spodbuditi k dejanjem za dosego njihovih ciljev. Robbinsova je napisala več knjig, med drugim The High 5 Habit (Daj si petko) in The 5 Second Rule (Pravilo 5 sekund). Je tudi komentatorka na CNN, sodelavka revije Success Magazine, soustanoviteljica spletne strani za novice in zabavo Inspire52 ter gostiteljica podkasta The Mel Robbins Podcast, ki je bil lansiran leta 2022.

Kako do spremembe

»Pusti jim« (Let Them) sta besedi, ki nam lahko spremenita življenje, pravijo privrženci avtorice Mel Robbins. Pravnica iz ZDA, ki je postala avtorica knjig za samopomoč in prava gurujka na področju izboljšanja kakovosti življenja, je zaslovela s svojim govorom na TED leta 2011, in sicer s predstavitvijo tehnike samopomoči »pravilo petih sekund«. Že pred tem nastopom je bila iskana kot javna govornica, voditeljica pogovornih oddaj in podkasterka, usodni govor pa jo je izstrelil med zvezde, ko je poudarila, da je tretjina Američanov s svojim življenjem nezadovoljnih, kar pomeni sto milijonov ljudi.

»Tukaj sem za vas. V manj kot 18 minutah vam bom povedala vse, kar vem o tem, kako lahko dobite, kar želite.« Nadaljevala je: »Na vsakem področju življenja, ki ga želite spremeniti, morate poznati eno dejstvo: nikoli se vam ne bo dalo. Nihče ne bo prišel, motivacija se ne bo kar pojavila.«

Za spremembo vedenja potrebujemo fizično moč, je razložila. »Ko dopolnite 18 let, vam nihče ne pove, da je od zdaj vaša naloga, da ste starš samemu sebi. Sami se morate prisiliti, da naredite stvari, ki jih ne želite narediti, zato da lahko postanete to, za kar ste bili rojeni. Zaposleni ste s čakanjem, da se vam bo dalo narediti spremembo, ampak do tega ne bo nikoli prišlo.« K spremembi se moramo prisiliti, je prepričana. Prisiliti se moramo v neudobje, da lahko dosežemo cilj.

Pravilo petih sekund

»Obstaja petsekundno okno, ki določa tvoje celotno življenje, in to okno je vedno prisotno. To je trenutek omahovanja.« Ko dobimo impulz, da bi naredili nekaj koristnega (npr. vstali iz postelje, začeli delati, rekli ne itd.), naš um pogosto omahuje. V teh nekaj sekundah se začnejo vključevati dvomi, strahovi in izgovori, ki nas pogosto ustavijo. Da bi to preprečili, moramo takoj začeti šteti nazaj: 5, 4, 3, 2, 1. Ko preštejemo do konca, začnemo ukrepati, gremo v akcijo. Štetje namreč deluje kot mentalni sprožilec, ki nam pomaga prekiniti tok negativnega razmišljanja in prestopiti v akcijo. Štetje nazaj zahteva osredotočenost in prekine avtomatske (negativne) miselne vzorce, vključuje prednji del možganov (prefrontalni korteks), kjer poteka zavestno odločanje, in prepreči, da bi nas prevzeli anksioznost, samokritika ali strah. Tehnika ne spodbuja motivacije, ampak nas spravi v akcijo kljub pomanjkanju motivacije.

Njena knjiga Pravilo 5 sekund je postala najbolje ocenjena neleposlovna knjiga na Audible ter šesta najbolj prodajana knjiga na Amazonu tistega leta. Forbes jo je pozneje razglasil za najbolj uspešno samostojno izdano zvočno knjigo vseh časov po številu prenosov.

Osebna kriza

Mel je za medije dejala, da se ji je ideja o pravilu petih sekund porodila šele po tem, ko je dosegla svoje življenjsko dno. »Pred 15 leti sva imela z možem 800 tisoč dolarjev dolga in hišo so bremenile hipoteke,« je pojasnila. »Izgubila sem službo.« Povedala je, da sprva ni imela nobenih načrtov, da bi postala najbolj prepoznaven ženski glas na svetu na področju osebne rasti, ko je prejela prijateljičin klic. Ta ji je rekla, da nekdo, ki ga pozna, pripravlja dogodek v San Franciscu, kjer so zbrali več govornikov, iščejo pa še nekoga, ki bi govoril o zamenjavi kariere.

»In ti si zamenjala službo večkrat kot kdorkoli, ki ga poznam,« je rekel glas na drugi strani slušalke. Ponudbo je sprejela, ker so ji ponudili dve letalski vozovnici in dve prenočitvi v razkošnem hotelu. V vsebino govora se ni preveč poglabljala, odločila se je, da bo govorila o svojem pravilu petih sekund – tehniki, ki jo je začela uporabljati zaradi svoje anksioznosti. »Samo poskušala sem vstati iz postelje, ne da bi me tesnoba popolnoma prevzela. Želela sem peljati otroke v šolo, najti novo službo in se ne ves čas ukvarjati z občutki krivde in sramu,« je dejala. Nekega jutra je, namesto da bi pritisnila dremež na budilki, začela odštevati od pet nazaj.

»Rekla sem si, pet, štiri, tri, dve, ena, in skočila iz postelje. Tri leta sem to uporabljala v zasebnem življenju in o tem z nikomer govorila. Nisem vedela, zakaj deluje.« Pozneje je začela to metodo uporabljati tudi pri klicih za službo.

Mel Robbins motivacijska govornica
Profimedia
Ideja o pravilu petih sekund se ji je porodila šele po tem, ko je dosegla svoje življenjsko dno.

Odvetniška kariera

Mel se je rodila 2. marca 1968 v Kansas Cityju v Missouriju staršema Robertu in Marici Schneeberger. Ko je bila še deklica, se je družina preselila v North Muskegon v Zahodnem Michiganu. Obiskovala je Dartmouth College v New Hampshiru, kjer je diplomirala iz zgodovine. Nato se je vpisala na pravno fakulteto Boston College in leta 1994 diplomirala iz prava.

Leta 1996 se je poročila s Christopherjem Robbinsom, ustanoviteljem Soul Degree, pustolovsko navdihnjenega programa osebne rasti za moške. Njena kariera je imela uspešen začetek, delala je kot odvetnica za kazensko obrambo v New Yorku. Nato se je pridružila CNN kot pravna analitičarka in poročala o temah, kot je bil sojenje Georgeu Zimmermanu. »Biti odvetnica me je naučilo, kako biti drzna govorka in kako gledati na argumente z obeh strani, kar mi daje širšo perspektivo skoraj pri vsaki temi,« je povedala. Po nasvetu svojega življenjskega trenerja, ki je menil, da bi lahko pomagala drugim, je ustanovila lastno podjetje kot življenjska trenerka.

Njena edinstvena metoda uvajanja sprememb z majhnimi odločitvami, ki se sčasoma seštevajo, je pritegnila vodilne iz podjetij, kot sta Johnson & Johnson in Wells Fargo. Postala je tudi voditeljica radijske pogovorne oddaje, posvečene pomoči ljudem, ki so se v življenju »zataknili«. Leta 2011 je Mel Robbins (ki ni v sorodu z drugim znanim gurujem za samopomoč Anthonyjem Robbinsom) izdala svojo prvo knjigo Stop Saying You're Fine: Discover a More Powerful You (Prenehaj govoriti, da si v redu: odkrij močnejšega sebe). Isto leto je imela govor na TED z naslovom How to stop screwing yourself over (Kako prenehati sabotirati samega sebe), v katerem je predstavila svojo tehniko samopomoči, imenovano »pravilo petih sekund.« Na YouTubu si je govor ogledalo že več kot 30 milijonov ljudi.

Povezana družina

Robbinsonova je poročena s Christopherjem Robbinsom od leta 1996. Imata tri otroke: Sawyer, Kendall in Oakley. Razkrila je, da je knjigo The Let Them Theory (Teorija »pusti jih«) napisala s pomočjo svoje 25-letne hčerke Sawyer. »To je pozdravilo najin odnos, ker sva se naučili reči 'pusti jim',« je povedala.

»Ko te nekdo, ki ga imaš rad, razočara, se moraš naučiti, kako mu dati prostor, da je to, kar je, in ga imeti rad takšnega, kot je. To te v resnici še bolj zbliža z ljudmi.« Robbinsonova živi v Vermontu z možem in sinom v hiši, ki jo je zgradila moževa družina. »So dnevi, ko vstopim v našo novo hišo v Vermontu in kar jočem ob tem, kako daleč smo prišli,« je nekoč povedala na družbenih omrežjih.

MEL ROBINNS
FACEBOOK
»Dve preprosti besedi – 'pusti jim' – vas lahko osvobodita. Osvobodita vas mnenj, dram in sodb drugih. Osvobodita vas utrujajočega cikla nadzorovanja vsega in vseh okoli vas.«

Teorija »pusti jim«

Leta 2019 je Mel Robbins postala voditeljica pogovorne oddaje The Mel Robbins Show, ki je trajala eno sezono. Leta 2023 je začela voditi podkast The Mel Robbins Podcast. Maja istega leta je na Instagramu objavila video, v katerem je povedala: »Pravkar sem slišala za nekaj, kar imenujejo teorija 'pusti jih'. Res sem navdušena nad tem.«

Njena knjiga The Let Them Theory: The Life-Changing Hack That Millions of People Can't Stop Talking About je izšla decembra 2024 in se uvrstila na seznam uspešnic The New York Timesa. Bistvo teorije je preprosto: kaj, če bi bili ključ do sreče, uspeha in ljubezni zgolj dve besedi? V knjigi zapiše: »Če ste se kdaj počutil ujeti, preobremenjeni ali zafrustrirani nad tem, kje ste v življenju, potem težava niste vi – težava je moč, ki jo dajete drugim ljudem.«

Nadaljuje: »Dve preprosti besedi – 'pusti jim' – vas lahko osvobodita. Osvobodita vas mnenj, dram in sodb drugih. Osvobodita vas utrujajočega cikla nadzorovanja vsega in vseh okoli vas.« Mel se je pri pisanju knjige pogovarjala s svetovno priznanimi strokovnjaki s področja psihologije, nevroznanosti, odnosov in sreče ter se sklicevala tudi na starodavne modrosti. Razložila je, da knjiga takoj pokaže, kaj je v tvoji moči in kaj ni. »Uporaba je izjemno preprosta. Kadarkoli ste razočarani, pod stresom, jezni, prizadeti ali zaskrbljeni, samo recite: Pusti jim,« je pojasnila. »Opazili boste, da vas mnenja in vedenje drugih ljudi ves čas spravljajo v stres. Ko rečete, pusti jim, se čustveno odmaknete od edine stvari, ki je nikoli ne boste mogli nadzorovati – drugih ljudi.«

Obstajajo samo tri stvari, ki jih imamo v resnici pod nadzorom: kaj si mislimo o neki situaciji, kaj bomo naredili ali česa ne bomo naredili in kako bomo reagirali na svoja čustva. Ko nadzorujemo svoj odziv, se življenje začne oblikovati v bolj proaktivno in izpolnjujočo pot.

Kritiki ji očitajo, da ni psihologinja

Očitajo ji, da ni psihologinja in da teorija ni nič novega, na kar je avtorica odgovorila: »Teorija 'pusti jim' ima korenine v budizmu, stoični filozofiji, molitvi Serenity, zapuščini dr. Martina Luthra Kinga mlajšega (njegov sin prispeva citat v knjigi) ter v terapevtskih pristopih, kot sta teorija čustvene odveze (Detachment Theory) in radikalno sprejemanje (Radical Acceptance). Verjamem, da razlog, zakaj teorija deluje, tiči v tem, da se nam zdi znana – ker tudi je.«

Vendar kritika pomanjkanja formalne psihološke izobrazbe ostaja in strokovnjaki menijo, da kljub samozavestnemu govorjenju o duševnem zdravju, nevroznanosti in vedenjski psihologiji nima formalnih kvalifikacij ali kliničnih izkušenj za tovrstne trditve. Psihologi so podvomili o znanstveni podlagi njenih metod, saj naj bi temeljile bolj na osebnih izkušnjah kot na preverjenih raziskavah.

Njeni koncepti so za nekatere preveč poenostavljen pristop k resnim težavam, kot so anksioznost, travme, depresija ali globoko zakoreninjeni vedenjski vzorci. Kritiki menijo, da so ti »triki« morda uporabni v manj zahtevnih primerih, a ne morejo nadomestiti psihoterapije ali poglobljenega dela pri osebnostni rasti. Še ena kritika leti na njeno predstavljanje zgodbe o osebnem preboju (npr. spopadanje z anksioznostjo, izgubo službe, zakonskimi težavami) s pomočjo teh tehnik. Nekateri menijo, da je njen uspeh deloma posledica obstoječih privilegijev, medijskih povezav in prejšnje kariere v pravu in na televiziji – ne le njenih idej.

10 zanimivosti:

  • V svojih govorih veliko preklinja, njen surovi jezik je postal del njene persone na odru.
  • Z možem sta se skoraj ločila med finančno krizo, vendar jima je uspelo zgladiti odnos.
  • Svojo družino imenuje njen steber in pogosto deli nasvete o starševstvu.
  • Zjutraj se zbuja zgodaj, odkar uporablja svoje pravilo petih sekund budilke nič več ne prestavlja na dremež.
  • Globoko verjame v pisanje dnevnika in v njegovo moč samorefleksije.
  • Prha se s hladno vodo, ker je prepričana, da to gradi odpornost in zbudi živčni sistem.
  • Rada hodi v hribe in se zateka v naravo za mir in prizemljitev.
  • Redno meditira, čeprav ji je to početje težavno in neudobno.
  • V preteklosti je želela postati komičarka, v svojih nastopih pa pogosto uporablja humor.
  • Boji se višine.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.