Nove priložnosti razvojnega financiranja za posavska podjetja
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR) je v sodelovanju z Regionalno razvojno agencijo pripravilo delavnico: Pospešek za rast podjetij v Posavju: S5, SRIP-i, STEP in druge priložnosti razvojnega financiranja v okviru sredstev tehnične pomoči evropske kohezijske politike za obdobje 2021-2027.

Uvodoma je Nataša Šterban, vodja službe za projektno sodelovanje na Regionalni razvojni agenciji Posavje pozdravila prisotne udeležence ene izmed dvanajstih delavnic, ki jih bodo v sodelovanju z MKRR izvedle regionalne razvojne agencije v vseh statističnih regijah.
Marko Hren, MKRR, je prisotnim predstavil Priložnosti slovenske strategije trajnostne pametne specializacije (S5), ki je postala center gravitacije (posavskega) ekosistema RRI. Zbranim podjetjem je predstavil prihajajoče spodbude in ukrepe za digitalni in zeleni prehod MSP in poudaril, da je internacionalizacija ključni del verige vrednosti, do tam pa so na voljo različne podpore, ki jih podjetja lahko izkoristijo, tako iz kohezijskih sredstev kot I3 in drugih centraliziranih razpisov.
Za Slovenski podjetniški sklad - Nacionalne kontaktne točke STEP je Božidar Pučnik predstavil priložnosti platforme in internacionalizacijo. S cilji platforme STEP (Strateške tehnologije za Evropo) podjetja lahko prispevajo k suverenosti in varnosti EU, zmanjšanju strateške odvisnosti in okrepijo konkurenčnost s povečanjem odpornosti in produktivnosti hkrati pa podprejo zeleni in digitalni prehod na zelo nišnem tehnološkem področju.
Udeležencem so bile prestavljene ključne ugotovitve Študije o propulzivnih podjetjih in ključnih RRI deležnikih v Posavju za leto 2024. Z namenom, da se čim več podjetij ozavesti o priložnostih, ki jih prinaša pametna specializacija, strateško razvojna-inovacijska partnerstva in strateške tehnologije za Evropo so bila predstavljena priporočila za podjetja in regionalne akterje z željo, da se v letu 2026 sama Študija nadgradi z novimi dosežki, ki so tudi rezultat dobrega sodelovanja in povezovanja.
Kakšne so priložnosti za podjetja in dobre prakse v SRIP-ih je za specifični SRIP Hrana predstavila Barbara Rupnik z Gospodarske zbornice Slovenije. SRIP Hrana (Strateško razvojno – inovacijsko partnerstvo) je v Posavju najbolj zastopan in z željo, da se prikažejo prednosti povezovanja z univerzami, podjetji, inštituti in drugimi organizacijam ter v iskanju najboljših rešitev za konkurenčni preboj slovenskega agroživilstva je v imenu Boštjana Kozoleta, direktorja podjetja Evrosad d.o.o. Krško, predstavila izkušnje sodelovanja lokalnega podjetja.
Z željo po večjem regionalnem sodelovanju in tudi izmenjavi znanja in izkušenj sta na aktivni delavnici sodelovala Janja Starc, direktorica Območne obrtno – podjetniške zbornice Krško in Darko Gorišek, direktor Posavske gospodarske zbornice. Vsak s svojega vidika sta predstavila stanje in opozorila na možnosti, ki bi lahko pripeljale do boljšega sodelovanja. Predstavila sta tudi dobre prakse trenutnega gospodarstva in virov financiranja za posavska podjetja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se