Zaradi padcev z električnimi skiroji petkrat več hudih poškodb možganov
Število hospitalizacij zaradi padcev z električnimi skiroji na Hrvaškem se je v primerjavi z lanskim letom povečalo za kar 285 odstotkov, število hudih poškodb možganov pa je petkrat večje.

Klinika za otroške bolezni v Zagrebu je javnosti predstavila skrb vzbujajoče podatke o dramatičnem porastu števila hudih poškodb otrok in mladostnikov zaradi padcev z električnimi skiroji, poroča portal Index.
"Poškodbe ob padcih so zelo resne, resnejše kot druge v prometu. To je pravi trenutek, da se zavemo, da je to največje tveganje današnje adolescence," je uvodoma dejal predstojnik Klinike za otroško kirurgijo Stjepan Višnjić.
Šokantni podatki: Petkrat več hudih poškodb možganov
Poleg 285-odstotnega porasta hospitalizacij se je skupno trajanje zdravljenja v bolnišnici podaljšalo za 143 odstotkov. Še posebej skrb vzbujajoč je podatek, da je bilo kar 40 odstotkov hospitaliziranih otrok mlajših od 14 let, kar je pod zakonsko določeno starostno mejo za vožnjo z električnimi skiroji, je ponazoril vodja hrvaškega Zavoda za travmatologijo Rok Kralj.
"Štirinajst otrok je utrpelo hud pretres možganov, en otrok zlom obraza, eden pa zlom vretenca. Samo dva sta povedala, da sta nosila čelado, pogosto pa sta bila na skiroju dva, zato sta bila po sebi nestabilnejša," je dodal Kralj.
Vodja Referenčnega centra za travmatizem otroške dobe Miroslav Gjurašin je opisal primer, ko so morali operirati otroka, pri katerem se je "kost zarila v možgansko tkivo". Poudaril je, da so imeli srečo, da med poškodovanimi niso zabeležili smrtnega izida, a je opozoril, da so tovrstne poškodbe lahko usodne. "Pomembno je, da se starši pogovarjajo z otroki in jim pojasnijo tveganja. Verjamem, da imamo še vedno priložnost, da ta negativni trend pravočasno ustavimo," je pozval Gjurašin.
Poziv staršem in napoved strožjih ukrepov
Nikola Milas s hrvaške prometne policije je starše pozval naj otrokom ne kupujejo električnih skirojev, ki jih po zakonu ne smejo voziri. Letos so zabeležili že 57 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi otroci, mlajši od 14 let.
Ivana Portolan Pajić z ministrstva za zdravje pa je dodala, da mora biti telesna dejavnost primerna starosti. "Ne smemo tolerirati, da otroci uporabljajo vozila, ki niso niti tehnično niti zakonsko prilagojena njihovi starosti, še posebej ne brez nadzora," je dejala.
Hrvaške oblasti zaradi tega razmišljajo o strožjih globah od trenutnih, ki znašajo okoli 30 evrov. Premislek gre tudi v smer uvedbe obveznega vozniškega izpita za mlade voznike skirojev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se