Pogoji za učinkovitost lokalnega partnerstva

##IMAGE-2216970##
V Krškem je v ponedeljek potekala četrta delavnica nacionalne skupine deležnikov evropskega projekta Cowam in Practice (CIP). CIP je projekt EU (2007-2009) ki proučuje dobre prakse vključevanja javnosti na področju ravnanja z radioaktivnimi odpadki in katerega namen je izdelati smernice in priporočila za oblikovanje in praktično izvajanje procesa odločanja na področju ravnanja z radioaktivnimi odpadki, ki bo s strani deležnikov sprejet kot učinkovit in pošten.
Udeleženci so najprej ocenili dosežke in ovire v delovanju lokalnih partnerstev v občini Brežice in občini Krško. Jasno je bilo povedano, da imajo tako občina, lokalna javnost in ARAO vsaka svoje interese in cilje sodelovanja v postopku sprejemanja lokacije odlagališča NSRAO, ki se le delno prekrivajo. Ocena predstavnikov vseh treh partnerjev je bila, da sta partnerstvi odprti za sodelovanje vseh zainteresiranih in da je v okolju vzpostavljen dinamičen pretok informacij, pobud in mnenj. Problemi v delovanju lokalnih partnerstev pa so predvsem premajhna angažiranost in pripravljenost za sodelovanje tako s strani javnosti kot občine, ki s časom in trajanjem postopka še upada. Predvsem predstavniki prebivalcev opozarjajo tudi, da njihove pobude večkrat ostajajo brez ustreznega odziva. Kot pomemben dosežek delovanja lokalnega partnerstva je bila izpostavljena sprememba Uredbe o merilih za določitev višine nadomestila zaradi omejene rabe prostora na območju jedrskega objekta.
Ker naj bi obstoječi lokalni partnerstvi Brežice in Krško v dosedanji obliki delovali le do potrditve predloga državnega prostorskega načrta v eni izmed občin, se v tem času že zastavlja tudi vprašanje, kako naprej. Ohraniti dve partnerstvi ali oblikovati eno skupno? Na ravni občine ali regije? Ob številnih izraženih pogledih je bila razprava sklenjena z mislijo, da je potrebno nadaljevati z delovanjem lokalnih partnerstev, ob predpostavki, da je potreben nadaljnji razmislek vseh deležnikov o namenih in ciljih partnerstva v prihodnje, ne nazadnje tudi o razpoložljivem denarju.
Zanimiva je bila tudi predstavitev predstavnice Pravno informacijskega centra nevladnih organizacij, kako so določila Aarhuške konvencije prenesena v slovensko zakonodajo. Ugotavlja, da sta pravica do informiranja in pravica do sodelovanja pri pripravi planov in odločanju zadovoljivo preneseni v naš pravni red, manj to velja za pravico dostopa do učinkovitih pravnih sredstev. Posebej je bilo izpostavljeno tudi vprašanje, kdo je javnost oz. vključena javnost v okoljskih zadevah. V zvezi s tem so bila predstavljena tudi aktualna razmišljanja na to temo v Veliki Britaniji.
Peta, zadnja delavnica tega evropskega projekta bo po načrtih v juniju 2009. Na njej bodo lahko vsi sodelujoči ocenili ustreznost takih oblik sodelovanja, ki omogočajo, da vsi deležniki v procesu na skupnih srečanjih izmenjujejo svoje poglede, hkrati pa tudi iščejo odgovore na probleme, sporočajo iz Agencije za radioaktivne odpadke RS.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se