Krški župan z Japonci o odlagališču jedrskih odpadkov

##IMAGE-3377533##
Krški župan Miran Stanko je včeraj sprejel petčlansko japonsko delegacijo, ki je Krško obiskala, da bi se seznanila s potekom postopka umeščanja odlagališča nizko in srednje radioaktivnih odpadkov. Predstavniki delegacije namreč iščejo najboljšo možnost, kako umestiti jedrski objek,t kot je odlagališče, in hkrati zagotoviti njegovo družbeno sprejemljivost. Tovrstne dobre prakse bodo poskušali uporabiti pri umeščanju odlagališča na področju Fukušime, sporočajo s krške občine.
Gostom je župan najprej predstavil koncept gospodarskega razvoja s poudarkom na energetiki kot osrednjem nosilcu gospodarske razvitosti, ki na krškem območju zaposluje okoli 750 ljudi. Župan je omenil tudi projekt izgradnje hidroelektrarn na spodnji Savi, poseben poudarek v pogovorih pa namenil sobivanju z Nuklearno elektrarno Krško, ki se po merilih jedrske varnosti in stabilnosti obratovanja uvršča med najbolje obratujoče jedrske elektrarne na svetu, kar z vidika varnosti in zaupanja vanjo ocenjuje kot ključno dejstvo, poudarjajo na Občini. Zaupanje, zgrajeno na temelju visoke varnosti, je osnovno izhodišče, iz katerega lahko izhajajo kakršnikoli pogovori o umeščanju in gradnji novih jedrskih objektov v prostoru neke lokalne skupnosti, je izpostavil župan mag. Miran Stanko.
Delegacijo je spremljala Nadja Železnik, ki je v času postopka iskanja lokacije za odlagališče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov v procesu Lokalnega partnerstva tudi aktivno sodelovala. Z županom sta gostom pojasnila, da je bilo bistvo lokalnega partnerstva vključevanje občanov in vzpostavitev širokega dialoga o vseh vprašanjih sobivanja z nuklearnim objektom in o tistih, ki so se nanašala kvaliteto bivanja in življenja. Občina Krško je bila v primerjavi z ostalimi občinami, ki so se takrat prijavile v postopek iskanja lokacije za odlagališče NSRAO, v specifičnem položaju, je pojasnil župan, saj že več kot tri desetletja živi z jedrskim objektom in z radioaktivnimi odpadki, zato so bili v Krškem tudi najbolj zainteresirani, da se trajno odlagališče radioaktivnih odpadkov zares zgradi. Ne moremo si namreč privoščiti, da bi se vprašanje trajne rešitve ravnanja z radioaktivnimi odpadki odlagalo v nejasno prihodnost, še dodajajo na Občini Krško.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se