Čas branja
1 min.
Boker obiskal Mursko Soboto in si ogledal Soboško židovsko pot
Vestnik.si
26. 1. 2023, 16.03
Posodobljeno
Na vljudnostnem obisku je nerezidenčnega veleposlanika Izraela v Sloveniji na občini sprejel župan Damjan Anželj in mu predstavil občino in regijo, na kar sta z veleposlanikom skupaj obiskala obeležja v spomin judovski skupnosti.

MO Murska Sobota
Po tako imenovani Soboški židovski poti je gosta spremljala tudi Sara Köleš in mu predstavila zgodovino in tragičen konec nekoč številne judovske skupnosti, ki je nekoč živela v našem mestu in regiji.

MO Murska Sobota
Najprej so obiskali leta 2014 postavljeno spominsko obeležje v Lendavski ulici, na mestu nekdanje sinagoge, ki je bila porušena leta 1954, nato pa si s pomočjo tehnologije ogledali, kako je sinagoga dejansko izgledala. Po notranjosti nekdanje sinagoge se je danes namreč mogoče sprehoditi virtualno, s pomočjo VR očal, ki so obiskovalcem na voljo v Hranilnici prekmurskih dobrot v Slovenski ulici.

MO Murska Sobota
Veleposlanik se je ustavil tudi ob kamnih spotikavcih, ki so simbolično vgrajeni pred hišami nekdanjih soboških družin Berger, Hahn in Frim v mestnem središču, in nas spominjajo na vse meščanke in meščane, ki so izgubili življenja ali prestajali najhujše oblike mučenja v holokavstu.

MO Murska Sobota
Sledil je ogled spominskega obeležja v obliki klopce in »pozabljenega« kovčka na železniški postaji v spomin na internacijo in kasnejše uničenje prekmurske judovske skupnosti.

MO Murska Sobota
Največji spomenik judovski skupnosti je ohranjen in ograjen del židovskega pokopališča. Pred jutrišnjim svetovnem dnevu spomina na žrtve holokavsta sta župan in veleposlanik položila venec ob osrednjem spomeniku na židovskem pokopališču, ki ga je Mestna občina Murska obnovila leta 2015.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Prijava
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se