Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pri Rigoncah se vrstijo večje skupine beguncev


STA
25. 10. 2015, 07.20
Posodobljeno
09:23
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

drugi_val007.jpg

##IMAGE-3633584##

Prestopi večjih skupin beguncev na območju Rigonc so se nadaljevali tudi ponoči. Tako so policisti okoli polnoči sprejeli skupino okoli 1070 migrantov, okoli četrte ure pa skupino več kot 1400. Novo, podobno številčno skupino pa pričakujejo prav zdaj.

Prva skupina je na območju Rigonc prestopila zeleno mejo kmalu po polnoči. Na vlaku, ki je pripeljal v bližino državne meje, je bilo po podatkih hrvaških varnostnih organov 1068 migrantov. Okoli četrte ure pa so policisti v Rigoncah sprejeli še skupino migrantov, ki po podatkih hrvaških varnostnih organov šteje 1442 tujcev.

Ravno zdaj pa policisti pričakujejo novo skupino, v kateri naj bi bilo 1483 ljudi, so sporočili iz Policijske uprave Novo mesto.

Tujce so policisti pospremili in prepeljali v sprejemne in začasne centre v Brežice in Dobova, kjer so jim nudili zdravstveno in humanitarno oskrbo.

V sprejemnem centru Brežice je trenutno 3700 migrantov, v začasnem centru Dobova 700, v novem centru Dobova 3000, v Rigoncah pa še okoli 1000.

Vso noč so potekali prevozi migrantov z vlaki in avtobusi iz Brežic in Dobove v sprejemne in nastanitvene centre v notranjosti države. Z organizacijo prevozov in spremljanjem migrantov policisti nadaljujejo tudi v jutranjih urah.

Na mejnem prehodu Gruškovje medtem okoli pol osmih policisti pričakujejo devet avtobusov iz Hrvaške, na katerih naj bi bilo okoli 450 migrantov, so sporočili iz PU Maribor.

Trenutno je v nastanitvenem centru na mejnem prehodu v Šentilju 3739 migrantov, ki so v soboto popoldan in preko noči prispeli z vlaki in avtobusi iz območja Novega Mesta, iz sprejemnega centra Gruškovje in iz Zavrča.

V Zavrču, sprejemnih centrih Središče ob Dravi in Gruškovje trenutno ni nobenega begunca, v nastanitvenem centru na mejnem prehodu v Šentilju pa v kratkem pričakujejo dva vlaka iz Novega Mesta s 342 oziroma 351 migranti.

V sobotno zvečer so iz Rigonc v sprejemni center v Petišovce in Dolgo vas prepeljali 630 migrantov, ki so jih po postopku evidentiranja prepeljali v nastanitveni center v Gornjo Radgono. Danes ponoči pa so v sprejemna centra iz Rigonc prepeljali še 302 migranta in jih po končanih postopkih nastanili v nastanitvenem centru Gornja Radgona, kjer je sedaj trenutno skupaj 932 migrantov, so sporočili iz PU Murska Sobota.

Poleg tega so v jutranjih urah iz Zavrča v sprejemna centra v Petišovce in Dolga vas prepeljali še okoli 150 migrantov. Tudi te bodo po končanih postopkih nastanitveni v nastanitveni center v Gornjo Radgono. V nastanitvenem centru v Lendavi pa trenutno ni migrantov.

Iz PU Kranj pa poročajo o izrednem potniškem vlaku, ki je v Avstrijo medtem prepeljal 600 migrantov. Prevoz je tako kot vsi prejšnji potekal v organiziranem spremstvu policije ter z vednostjo avstrijskih organov, ki so njihovo sprejetje tudi odobrili.

V soboto je sicer pri zagotavljanju potrebnih materialno tehničnih sredstev za namestitev in oskrbo v namestitvenih enotah in sprejemnih centrih sodelovalo več kot 670 pripadnikov civilne zaščite, članov organizacij in društev, humanitarnih organizacij, prostovoljcev in delavcev Uprave RS za zaščito in reševanje ter 72 pripadnikov Slovenske vojske. Ti so med drugim pripravili in razdelili 3100 toplih obrokov hrane, dostavili 880 kilogramov kruha ter pripravili 150 litrov mleka in 830 litrov čaja.

Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je bilo v namestitvenih centrih opolnoči prostih še 5391 od skupaj 11.643 razpoložljivih mest.

Na avstrijskem Štajerskem zaradi migrantske krize kmalu še več vojakov

Avstrijska vojska bo na avstrijsko Štajersko poslala še dodatne podporne enote, je danes sporočilo avstrijsko obrambno ministrstvo. Tako bo v prihodnje v tej zvezni deželi ob meji s Slovenijo zaradi migrantske krize pomagalo okoli 800 vojakov.

Skupno bo po novem na avstrijskem Štajerskem pri obvladovanju migrantskih tokov pomagalo sedem vojaških enot. Po celotni Avstriji policiji trenutno po navedbah obrambnega ministrstva pomaga okoli 1500 vojakov. Po potrebi bi lahko posredovalo še 2200 vojakov, dodajajo na ministrstvu.

A nekateri zahtevajo ostrejše ukrepe. Štajerski deželni glavar Hermann Schützenhöfer je namreč opozoril na resno stanje na meji svoje dežele s Slovenijo in je zvezno vlado pozval k ukrepanju. "Končno je treba ukrepati, da razmere na meji dokončno ne eskalirajo" je povedal glavar in opozoril, da "neurejen prehod več tisoč beguncev" čez mejo hkrati ne sme postati stalnica. "Država mora svoje meje za državljane ščititi," je pozval in dodal, da je treba okrepiti številčnost varnostnih sil za ureditev razmer.

Ostrejši je bil vodja desničarskih svobodnjakov (FPÖ) Heinz-Christian Strache, ki je danes v sporočilu zahteval "resnično zaščito meje" za obvladovanje migrantske krize, torej gradnjo ograje na meji s Slovenijo, saj da mora biti zagotovitev notranjega reda in varnosti državljanov na prvem mestu.

Mini vrh EU in Balkana za izboljšanje medsebojnega obveščanja v begunski krizi

Deset voditeljev držav EU in Zahodnega Balkana se bo danes sestalo v Bruslju na poziv Slovenije k evropski solidarnosti pri soočanju z begunsko krizo. V Slovenijo je namreč vstopilo že okoli 60.000 prebežnikov, begunski val pa ne pojenja. Temeljni namen srečanja je izboljšati medsebojno obveščanje držav na migracijski poti od Grčije do Nemčije.

Poleg slovenskega premierja Mira Cerarja se bodo vrha udeležili še voditelji Avstrije, Bolgarije, Hrvaške, Grčije, Nemčije, Romunije, Madžarske, Srbije in Makedonije, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, visoki komisar ZN za begunce Antonio Guterres ter vodstvo evropske agencije za zunanje meje Frontex in evropskega azilnega urada EASO.

Temeljni namen vrha je izboljšati medsebojno obveščanje držav na balkanski migracijski poti o gibanju prebežnikov od njihovega vstopa v unijo v Grčiji do najbolj zaželene ciljne države Nemčije. Voditelji naj bi se zavezali, da bodo v 24 urah imenovali kontaktne osebe v svojih kabinetih za olajšanje dnevne izmenjave informacij za zagotovitev postopnega in nadzorovanega gibanja prebežnikov ter da jih ne bodo usmerjali proti mejam druge države v regiji brez predhodnega dogovora s to državo.

Načrt v 16 točkah, ki ga je za danes pripravil Juncker, med drugim predvideva tudi namestitev 400 varuhov meje v Sloveniji do srede v okviru Frontexovih sil za hitro posredovanje, namestitev Frontexovega osebja v pomoč pri zaznavanju nezakonitih prehodov meje ter pri registraciji in odvzemu prstnih odtisov na Hrvaškem ter novo Frontexovo operacijo na zunanji meji med Grčijo ter Makedonijo in Albanijo. Slovenija Frontexove sile na svoji meji zavrača ter poziva k njihovi napotitvi na hrvaško-srbsko in grško-turško mejo.

Begunski val ne pojenja. Najbolj je obremenjeno območje Brežic, kjer je v soboto v Slovenijo prišlo okoli 7000 migrantov. Razmere v Brežiškem sprejemnem centru si bo danes ogledala tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.