Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Mikromobilnost: Več kot polovica poškodovanih brez čelade


vestnik
Vanesa Jaušovec
24. 5. 2025, 09.32
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V akciji Mikromobilnost, ki poteka med 19. in 25. majem, sodelujejo tudi policisti PU Murska Sobota

murska-sobota, nesreča-skiro
Jure Zauneker
Policisti Policijske uprave Murska Sobota so od 1. januarja 2021 do 13. maja 2025 obravnavali skupno 30 prometnih nesreč, v katerih so bili povzročitelji vozniki lahkih motornih vozil, kot so električni skiroji in kolesa.

Policisti Policijske uprave Murska Sobota aktivno sodelujejo v nacionalni preventivni akciji Mikromobilnost, ki jo v sodelovanju s policijo organizira Javna agencija RS za varnost prometa in poteka med 19. in 25. majem. Namen akcije je povečati varnost vseh udeležencev v cestnem prometu, še posebej tistih, ki uporabljajo sodobna prevozna sredstva, kot so električni skiroji in e-kolesa.

Pogoste hude poškodbe

Električni skiroji so vse bolj priljubljena prevozna sredstva za premagovanje krajših razdalj. Od leta 2021 so zakonsko opredeljeni kot lahka motorna vozila s hitrostjo do 25 kilometrov na uro. Njihova uporaba je v mestih vse pogostejša, z njo pa narašča tudi število prometnih nesreč. V letu 2024 je bilo v Sloveniji obravnavanih 268 prometnih nesreč z udeležbo e-skirojev ali 12 odstotkov več kot leto prej. Število huje poškodovanih se je povečalo za kar 29 odstotkov – s 30 v letu 2023 na 42 v letu 2024. Letos je bilo do 12. maja že 50 nesreč, v katerih se je devet voznikov huje, 35 pa lažje poškodovalo. Več kot polovica poškodovanih ni uporabljala zaščitne čelade, čeprav je ta pri padcu ključna za preprečevanje hudih poškodb glave. Kot opozarjajo v Javni agenciji za varnost prometa, e-skiroji dosegajo hitrosti do 25 km/h, a imajo nizko stabilnost in majhna kolesa. Brez čelade, znanja in izkušenj uporabnikov so poškodbe ob nesrečah pogosto hude. Najpogosteje nesreče povzročijo vozniki, stari od 35 do 44 let, vendar so med najbolj izpostavljenimi tudi mlajši, stari od 18 do 24 let.


Po poročanju Policijske uprave Murska Sobota je bilo od 1. januarja 2021 do 13. maja 2025 na tukajšnjem območju obravnavanih skupno 30 prometnih nesreč, v katerih so bili povzročitelji vozniki lahkih motornih vozil, kot so e-skiroji in e-kolesa. Najpogostejši vzroki za nesreče so bili nepravilna stran ali smer vožnje, neprilagojena hitrost, napačni premiki z vozilom in neustrezna varnostna razdalja.

simbolična, skiro, električni
Jure Kljajić
Akcija Mikromobilnost ni usmerjena zgolj v kaznovanje, temveč tudi v ozaveščanje in izobraževanje uporabnikov sodobnih prevoznih sredstev.

Poostren nadzor

Ta teden murskosoboški policisti izvajajo poostren nadzor nad udeleženci, ki sodijo med tako imenovane ranljive skupine, to so kolesarji, vozniki lahkih motornih vozil ter pešci. Nadzor je usmerjen tudi na odnos motoristov in drugih voznikov do teh udeležencev. Policisti so posebej pozorni na uporabo zaščitnih čelad, pravilno uporabo prometnih površin, upoštevanje pravilne smeri in strani vožnje, psihofizično stanje voznikov ter tehnično brezhibnost vozil. Prav tako preverjajo uporabo mobilnih naprav med vožnjo, osvetljenost vozil in upoštevanje prednosti, kaznujejo pa vas lahko tudi za druge kršitve.
Akcija Mikromobilnost ni usmerjena zgolj v kaznovanje, temveč tudi v ozaveščanje in izobraževanje uporabnikov sodobnih prevoznih sredstev. S tem želijo policisti prispevati k večji varnosti vseh udeležencev v prometu in zmanjšati število prometnih nesreč, še posebej tistih z najhujšimi posledicami.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.