Motvarjevci so zadnje zatočišče travniškega postavneža
Travniškemu postavnežu, enemu najbolj ogroženih metuljev pri nas, skušajo omogočiti obstoj z označitvijo skupkov jajčec in iskanjem gnezd.

Zaposleni v Javnem zavodu Krajinski park (JZ KP) Goričko so junija v Motvarjevcih na več travnikih, ki so v njihovem upravljanju in v zasebni lasti, iskali jajčeca travniškega postavneža. Gre za enega najredkejših in najbolj ogroženih metuljev v Krajinskem parku Goričko, tudi drugod po državi in na stari celini pa njegove populacije na mokrotnih travnikih drastično izginjajo.

Ker so mokrotni travniki v Motvarjevcih še zadnje zatočišče te vrste metulja v severovzhodni Sloveniji, so mu v JZ KP Goričko z iskanjem in označevanjem jajčec omogočili preživetje v tem delu države. Najdena jajčeca so, kot je pojasnil Gregor Domanjko, označili s količki, da se označenih rastlin z odloženimi jajčeci do jeseni ne pokosi.
Odrasli metulji travniškega postavneža letajo od konca aprila do začetka junija, v tem času pa samice odlagajo jajčeca v obliki skupkov na spodnjo stran listov travniške izjevke, ki je hranilna rastlina gosenic travniškega postavneža. »Če bi pri košnji in spravilu krme pokosili vse rastline z jajčeci, bi uničili celotno generacijo vrste, s tem pa bi zelo verjetno povzročili njeno izumrtje v severovzhodni Sloveniji,« je še pojasnil.

Začeli leta 2018
Zaposleni v JZ KP Goričko so gnezda travniškega postavneža z gosenicami začeli iskati že leta 2018. Na podlagi popisov v okviru projekta Gorička krajina so ugotovili, da se je populacija te vrste na Goričkem skrčila samo še na Motvarjevce. »Še leta 2011 je bil travniški postavnež popisan na šestih lokacijah na Goričkem, leta 2015 pa samo še na dveh,« pravi Domanjko.
Letos so našli 116 skupkov jajčec, leta 2018 jih je bilo le 37.

Ukrep tovrstnega varstva travniškega postavneža se je torej izkazal za pravilnega in učinkovitega, tudi v naslednjih letih pa želijo v JZ KP Goričko na območju Natura 2000 razširiti pojavljanje te vrste na območja, kjer je v preteklosti že bila prisotna. To bodo skušali storiti z gojenjem metuljev in ponovno doselitvijo vrste ter z odkupi ustreznih travnikov.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se