Kmetom za tono pšenice od 195 do 225 evrov
V povprečju so v vseh kakovostnih razredih cene za 10 do 15 evrov višje od lanskih.

Konec junija se je na pomurskih poljih začela žetev pšenice. To je kakšnih deset dni prej kot v letih z običajnimi vremenskimi razmerami, pospešile so jo rekordno visoke temperature. Ob žetvi je postalo jasno tudi, kolikšne bodo letošnje odkupne cene pšenice.
Kmetijska zadruga (KZ) Radgona pšenico na odkupnih mestih v Črncih, pri Svetem Juriju ob Ščavnici, v Fokovcih in Prosenjakovcih odkupuje od 3. julija. V Črncih odkupujejo pšenico vsak dan med 9. in 19. uro, na preostalih mestih pa vsak dan po dogovoru. Cena za tono krmne pšenice z do 14-odstotno vlažnostjo je 180 evrov, pri krušni pšenici pa je cenovni razpon od 195 evrov po toni kakovostnega razreda B2 od 225 evrov po toni za kakovostni razred A+. Za razred A je odkupna cena 220 evrov po toni, za razred B1 pa 209 evrov po toni, vse cene veljajo ob upoštevanju največ 14-odstotne vlažnosti. Za prevzemna mesta pri Svetem Juriju ob Ščavnici, v Fokovcih in Prosenjakovcih znašajo stroški prevzema in nakladanja pet evrov po toni.

Odkup pšenice so začeli tudi v KZ Ptuj. Krmno pšenico med drugim prevzemajo v Črenšovcih in na Cankovi, krušno pšenico pa lahko kmetje za zadrugo odpeljejo tudi v Mlin Korošec, ki je že pred dnevi objavil, da bodo pšenico odkupovali po povprečni ceni 210 evrov po toni.
Splošna kmetijska zadruga (SKZ) Ljutomer - Križevci pšenico letošnje letine odkupuje v razponu od 180 do 221 evrov brez davka na dodano vrednost (DDV) za tono ob upoštevanju največ 14-odstotne vlažnosti. Najnižja cena velja za krmno pšenico, najvišja cena pa za kakovostni razred A. Cena pšenice kakovostnega razreda B1 je 210 evrov, kakovostnega razreda B2 pa 195 evrov. V SKZ Ljutomer - Križevci ponujajo še dodatek za izbrano kakovost na podlagi doseženih prodajnih cen. Pšenico vseh kakovostnih razredov lahko zainteresirani pri njih tudi skladiščijo, cena je dva evra po toni na mesec brez DDV.

Letošnje odkupne cene so tako v vseh kakovostnih razredih v povprečju za 10 do 15 evrov višje od lanskih, vendar vsaj po izračunih Kmetijskega inštituta Slovenije ne bodo pokrile proizvodnih stroškov. Ti po njihovih analizah znašajo 261 evrov za tono.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se