O reki Savi v Ljubljani, kaj pa Krka?

Ministrstvo za okolje in prostor je danes objavilo predlog načrta zmanjševanja poplavne ogroženosti za obdobje 2015-2021. V načrtu so opredeljeni ukrepi, ki jih nameravajo v tem obdobju izvesti v 17 porečjih v Sloveniji. Pripombe in predloge sprejemajo do 21. decembra, v tem času bodo pripravili tudi regionalne predstavitve.
Ministrstvo posebej vabi javne organe, predvsem občine, da jim v primeru, da imajo v svojih prostorskih aktih že načrtovane oz. umeščene konkretne gradbene protipoplavne ukrepe, te posredujejo, da jih bodo lahko umestili v načrt.
Ministrstvo bo pripravilo tudi regionalne predstavitve, in sicer za porečje Savinje 15. decembra v Ljubnem ob Savinji, za porečje Mure in Drave 17. decembra v Murski Soboti, za porečje zgornje, srednje in spodnje Save 18. decembra v Ljubljani ter za povodje Soče in jadranskih rek z morjem 21. decembra v Novi Gorici.

V Sloveniji je opredeljenih 61 območij pomembnega vpliva poplav, ki so združena v 17 porečij. Načrt bo za vsako porečje opredelil ločen, t. i. mini načrt zmanjševanja poplavne ogroženosti, v katerem bodo opredeljeni protipoplavni ukrepi in njihova prioriteta.
Na podlagi opredeljenih ukrepov bodo nato pripravili konkretne projekte. Izvajanje se bo sproti spremljalo in o tem vladi poročalo vsaki dve leti.
Potencialni viri financiranja so sklad za vode, podnebni sklad, kohezijska sredstva v obdobju 2014-2020, državni proračun in občinski proračuni ter makroregionalni in bilateralni programi Interreg.
"Obvladovanje poplavne ogroženosti je izredno pomemben segment upravljanja z vodami, ki ob upoštevanju dejstva, da se poplav ne da v celoti preprečiti oz. biti pred njimi popolnoma varen, vključuje aktivnosti, ki pripomorejo k zmanjševanju verjetnosti nastopa poplav in k zmanjševanju morebitnih posledic v primeru nastopa poplav," navaja ministrstvo.
Poplave v Sloveniji so v zadnjih 25 letih povzročile za skupno 1,8 milijarde evrov neposredne škode, in sicer leta 1990 580 milijonov, leta 1998 180 milijonov, leta 2007 200 milijonov, leta 2009 25 milijonov, leta 2010 190 milijonov, leta 2012 310 milijonov in lani 255 milijonov evrov.
Če se upošteva še dodatno posredno škodo (izpad prihodkov gospodarskih subjektov, propad podjetij, prekinjene infrastrukturne in komunikacijske povezave, dolgoročne posledice) je po grobi oceni ministrstva v Sloveniji v povprečju na leto za 150 milijonov evrov škode zaradi poplav.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se