Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ko otrok noče v šolo, ker ga »boli« trebuh


Estera Korošec
10. 7. 2021, 21.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V OŠ Ljudski vrt Ptuj, ki jo bo v naslednjem šolskem letu obiskovalo 930 učencev, opažajo povečano število stisk otrok oz. celotnih družin. Pri prepoznavanju težav in njihovem odpravljanju ima zelo pomembno vlogo šolska svetovalna služba. Po besedah Tatjane Vaupotič Zemljič, ravnateljice OŠ Ljudski vrt, so potrebe po šolski svetovalni službi, ki bi vključevala različne profile (pedagog, socialni delavec, psiholog, logoped, specialni pedagog), vsako leto večje.

1625749291_cg_svetovalna_sluzba_ljudski_vrt.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Prav tako so po njenem mnenju normativi za svetovalne delavce preživeli, saj šoli pripada en šolski svetovalni delavec na 20 rednih oddelkov (ne glede na število učencev). »Upam, da bo državna politika to sprevidela in povečala število delovnih mest šolske svetovalne službe,« je dodala Vaupotič Zemljičeva.

Darija Erbus, dolgoletna svetovalna delavka na OŠ Ljudski vrt Ptuj, staršem in otrokom ob koncu šolskega leta svetuje, naj poskušajo čim več časa preživeti skupaj, kje na dopustu ali v naravi. Tako starši kot otroci so po njenih besedah željni brezskrbnih počitniški dni, saj je bilo minulo šolsko leto zaradi izobraževanja na daljavo za marsikoga zelo stresno in naporno. Po vrnitvi v šolske klopi so namreč med otroki opazili velik porast najrazličnejših težav.

»Že med delom na daljavo smo opažali čustvene stiske pri učencih, vendar nas je, ko smo se vrnili v šolo, njihova številčnost kljub temu presenetila. Med najpogostejšimi stiskami, s katerimi smo se srečevali, so bile odklanjanje šole, čustvene težave pred ocenjevanjem, motnje hranjenja in podobno,« je pojasnila Erbusova in dodala, da so bili posamezni primeri zelo kritični. Nekateri učenci so se fizično slabo počutili (opisovali so bolečine v trebuhu, slabost), a zdravnik je nato ob pregledu ugotovil, da so fizično zdravi. Kot je pojasnila Erbusova, so se v takih primerih s starši dogovorili, da jih kljub temu pošljejo v šolo, saj je bil izvor njihovih težav nekje drugje.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.