Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zgodovinski arhiv v letu 2023: »Nekateri se še vedno vedejo neodgovorno«


Majda Goznik
4. 3. 2024, 04.06
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V Zgodovinskem arhivu (ZA) Ptuj v zadnjih letih namenjajo vso pozornost vrednotenju in prirastu prevzetega arhivskega gradiva pravnih oseb; v letu 2023 ga je bilo skupaj prevzetega 50 tekočih metrov.»Že leta pa si želimo, da bi lahko poskrbeli za nakup arhivskega gradiva, ki je pri zbirateljih, v antikvariatih, da bi dodatno obogatili naše zbirke. Pri tem si prizadevamo za finančno pomoč in sodelovanje lokalne skupnosti in sponzorjev. Zbirke pa bogatimo tudi na račun lastnikov zasebnega arhivskega gradiva. Hvaležni smo za vsako kakovostno podarjeno gradivo arhivu,« je o prizadevanjih za dodatno obogatitev arhivskih fondov ZA Ptuj povedala direktorica Katja Zupanič.

1709215660_cg_zgodovinski_arhiv_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Pomembno področje njihovega dela pri upravljanju s slovensko kulturno dediščino je digitalizacija najbolj ogroženega in uporabljenega arhivskega gradiva.Pri tem jim je v pomoč knjižni skener, večje formate gradiva in gradiva, ki je materialno najbolj ogroženo, pa s finančno pomočjo Ministrstva RS za kulturo digitalizira zunanji izvajalec. Le-to pa ne financira restavriranja arhivskega gradiva, zato ga za zdaj ne izvajajo.

Z javnopravnimi osebami in ustvarjalci arhivskega gradiva imajo redne stike, nudijo jim pojasnila in napotke o njihovih dolžnostih glede dokumentarnega gradiva. V letu 2023 so tako izvedli tudi dodatno strokovno izobraževanje za ustvarjalce arhivskega gradiva na aktualno temo Reševanje dokumentarnega in arhivskega gradiva ob poplavah. »Kljub zakonski podlagi, ozaveščanju, strokovnim nadzorom in pozivom se nekateri ustvarjalci arhivskega gradiva vedejo neodgovorno, ne upoštevajo zakonodaje in 30-letnega roka za predajo gradiva v pristojni arhiv. Tako ostaja gradivo na terenu, nakopičeno, neodbrano, nepopisano in izpostavljeno tveganjem pred izgubo itd.,« ugotavlja Katja Zupanič. Zato se jim zdi še kako pomembno, da vlogo arhivov v družbi predstavljajo tudi mladim. V letu 2023 so pripravili 33 učnih ur za osnovnošolce in dijake, jim predstavili arhiv in omogočili vpogled v arhivska skladišča.

Uspešni v slovenskih in čezmejnih projektih

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.