Zaradi nepotrebnih nakupov ali neplačila položnic ostanejo brez strehe nad glavo
Neplačilo položnic komunalnih storitev, mesečnih stroškov kredita, dolgovi zaradi neporavnanih obveznosti v šolah in vrtcih ali spletnih goljufij … Tudi na Ormoškem se tamkajšnji center za socialno delo vsako leto sooča s primeri družin ali posameznikov, ki jim zaradi neplačanih računov grozijo izvršbe na nepremičnine, v skrajnem primeru celo deložacija. Žal pa se prevečkrat izkaže, da do tako težke situacije dolžniki pridejo med drugim tudi zato, ker ne znajo razumno ravnati z denarjem.

Pomočnica direktorice ormoške enote Centra za socialno delo Sp. Podravje Marina Novak je povedala, da so se lani srečali z dvema deložacijama, medtem ko imajo na leto vsaj deset primerov izvršb na nepremičnine. V nekaterih primerih se v brezizhodnih situacijah, zadolženi do grla, na center obrnejo obupani dolžniki. Še večkrat se zgodi, da ni tako in da na CSD prejmejo obvestilo o izvršbi od sodišča, o deložaciji pa kar od sodnega izvršitelja. Na centru nato stopijo v stik z dolžniki, kjer poskušajo najti rešitev, kam bodo šli, če bodo morali prisilno zapustiti nepremičnino. A kot je poudarila Novakova, se tukaj zadeva zaplete. CSD namreč ne razpolaga s socialnimi stanovanji, kamor bi jih lahko namestili. Zaradi tega so tako že morali starejšega možakarja, ki je ostal brez strehe nad glavo, napotiti v zavetišče za brezdomce.

Bežijo pred težavami, z opomini pa v koš
Prevečkrat se zgodi, da ljudje v tovrstne stiske, kjer jim grozi oz. celo ostanejo brez vsega, zabredejo povsem po nepotrebnem. Težave pa se nato začnejo samo kopičiti. Ko dolgovi pristanejo na sodišču, stroški hitro rastejo v nebo.
»Zadnja leta narašča število ljudi, ki živijo preko svojih finančnih zmožnosti. Morebiti gre za to, da živimo v družbi, kjer se vse bolj primerjamo med seboj in ne želimo zaostajati za drugimi. Navzven se skušamo predstaviti v čim boljši luči, slediti popolni navidezni realnosti, kjer imamo neomejen dostop do materialnih dobrin, kjer so vsi popolno urejeni, imajo dober avto, preživljajo popolne počitnice …
Mnogi posamezniki in družine naštetemu dajo prednost in na račun tega ne poravnavajo rednih stroškov, kot so položnice za komunalne storitve, oskrbnine, šolske malice, najemnine, krediti itd. in tako zabredejo. Tovrstnih primerov ni malo. Ko se pojavijo prvi dolgovi, opomini s sprva manjšimi zneski, se navadno zgodi, da celo zanikajo težave in položnice enostavno odvržejo v smeti. Medtem dolgovi naraščajo, težave se poglabljajo in marsikdaj se z realno situacijo prvič soočajo šele takrat, ko dobijo opozorilo s katere od institucij ali celo sklep o izvršbi od sodišča. Takrat doživijo šok in stiska je izredno velika«.
Iz leta v leto opažajo več tovrstnih primerov, ko pri prvih finančnih težavah ljudje enostavno ne prevzamejo odgovornosti in niso pripravljeni iskati rešitev. »Šele ko zadeva eskalira in so tik pred tem, da se morajo izseliti, pridejo k nam. Takrat težko pomagamo. Dolg z nekaj 100 evrov naraste v nekaj letih na več tisočakov. V skladu s svojimi zakonskimi omejitvami ne moremo pomagati pri materialnem odplačilu dolga, kajti gre za previsoke zneske. Zaznavamo vse več primerov, da se upniki knjižijo na posameznikovo premoženje ne glede na to, da je dolg veliko manjši od vrednosti celotne nepremičnine. Te so na javnih dražbah prodane po precej nižji ceni od realne vrednosti.«
Mlajši pretiravajo z materialnimi stvarmi, starejši tarče goljufov
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se