Ptuj: Največja vodoravna sončna ura
Na Ptuju, kjer ne manjka sončnih dni, čas po novem kaže tudi največja vodoravna sončna ura v Sloveniji, ki vedno kaže pravi čas, le sonce mora sijati. „Sonca v zgodovini na Ptuju ni nikoli manjkalo. Enkrat sije bolj, drugič manj, vedno pa sije vsem ljudem. Zgodovinski roman Branka Cestnika nosi naslov Sonce Petovione. Torej je sonce nekako simbol ljudi in zgodovinskih obdobij našega mesta. Naj bo kamenček zgodovine tudi ta sončna ura,“ je povedal predsednik TD Peter Pribožič, ki je povabil k srečevanju in druženju ob sončni uri, da postane nova turistična atrakcija Ptuja zanimiva za domače in tuje turiste.

Sončna ura in lipa, ki je bila na prostoru ob cerkvi sv. Ožbalta posajena ob rojstvu države, naj bosta znamenji ponosa, da živimo v samostojni Sloveniji. Sončna ura je najstarejši merilnik časa, ki se nikoli ne pokvari. S premerom 15 metrov je zagotovo nova atrakcija najstarejšega slovenskega mesta, kjer sončne ure niso redkost; ena je v njeni neposredni bližini, na steni cerkve sv. Ožbalta.
Pribožič je na slovesnosti ob odprtju sončne ure posebej pozdravil prof. dr. Jožeta Osterca, ministra za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo v osamosvojitveni vladi, ptujsko županjo Nuško Gajšek ter druge goste. Posebej pa se je zahvalil p. Mateu Sentesu, župniku pri sv. Ožbaltu, p. Andreju Fegušu, župniku vseh ptujskih župnij, in p. Milanu Kosu, gvardijanu minoritskega samostana na Ptuj, da je TD Ptuj lahko ob cerkvi sv. Ožbalta postavilo sončno uro. Avtor sončne ure je urar Boštjan Pavlič iz Domžal. Za umestitev sončne ure in načrt sončne ure je poskrbel krajinski arhitekt Boštjan Vauda, ki je imel veliko dela tudi z urejanjem dokumentacije za njeno umestitev, kar je na Ptuju znan problem.
Za postavitev ure se je Pribožič zahvalil delavcem podjetja Javne službe Ptuj.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se