Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Staro mestno pokopališče zrcalo obubožanega Ptuja


Mojca Zemljarič
22. 5. 2017, 21.53
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Po tem, ko se je konec lanskega leta na temo urejanja starega mestnega pokopališča oglasila civilna iniciativa Za živo pokopališče, je Mestna občina (MO) Ptuj za izbor obeležij v spominskem parku ustanovila komisijo. Med člane komisije ni povabila niti predstavnikov svojcev pokojnih niti predstavnika civilne iniciative. Iniciativa, ki deluje pod okriljem Slovenskega panevropskega gibanja, vodi ga Ptujčan Laris Gaiser, je opozorila, da je poseg v grobove groba skrunitev kulturne dediščine, pietete pokojnih in njihovih svojcev.

1495461314_cg_pokopalisce_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Na vprašanje, zakaj v komisijo niso povabili svojcev pokojnih in članov iniciative, so na MO Ptuj odgovorili: »Z nami se je pogovarjal samo Laris Gaiser. O drugih članih nimamo informacij. Komisije MO Ptuj so posvetovalna telesa župana in so sestavljene iz neodvisnih strokovnjakov s področij, s katerih predmet komisije izhaja. Tudi to komisijo sestavljajo strokovni člani. To so sodelavci iz Zgodovinskega arhiva Ptuj, Zavoda za varstvo kulturne dediščine, MO Ptuj in priznana strokovnjakinja krajinske arhitekture. Komisija za izbor obeležij v spominskem parku, ki jo je imenoval župan, je pregledala celoten nabor nagrobnikov v spominskem parku in predvidela več scenarijev obnove posameznih nagrobnikov. Pri določanju kriterijev za njihovo ohranjanje je upoštevala vrednost, starost in unikatnost posameznih nagrobnikov, pa tudi vlogo, pomen, vpliv in zgodbe pokopanih oseb ter stopnjo ohranjenosti oziroma poškodovanosti grobov.«

Gaiser poudarja, da jih je v iniciativi Za živo pokopališče zbranih okrog 300: »Če štejem vse člane Panevrope, iz cele Slovenije, ki so takoj dali svojo podporo iniciativi, in vse Ptujčane, ki so se nam pridružili. 300 občanov in državljanov, ki nam je mar za dediščino, podobo in prihodnost najstarejšega mesta v Sloveniji oz. daleč naokrog v regiji. Z neimenovanjem predstavnika Civilne iniciative sta se župan in celotna mestna oblast zelo verjetno želela izogniti javnemu priznavanju lastnih napak, nam omejiti dostop do informacij ter pridobiti ponovno nekaj manevrskega prostora pri komuniciranju z javnostjo. Žal se v Mestni hiši očitno ne zavedajo, da tam delajo oziroma so izvoljeni za nas in so od nas plačani. Brez predstavnika zainteresirane javnosti so ponovno pokazali, koliko (malo) spoštujejo občanke in občane ter ponovno potrdili svojo  nizko kulturno raven. Se opravičujem za tako ostre besede, ampak v času vodenja civilne iniciative smo se naučili, da je prišel čas, da rečemo bobu bob in poskusimo porušiti okvire slabe politike. Nekje moramo začeti ustavljati izkoriščanje oblasti za lastno korist. Veseli bomo, če je bil projekt rušenja starega mestnega pokopališča kapljica čez rob, ki bo spremenila scenarije za prihodnost.«

Župan na pozive uradno ni odgovoril

Prizadevanja iniciative niso bila zaman

Projekt bodo spremljali še naprej

Točnega podatka o številu grobov očitno ni …

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.