Občinski časopisi - plačani brezplačniki v korist občanov ali županov?
Pri veliki večini občin je izdajanje glasil ustaljena praksa. Izdajajo jih predvsem z namenom obveščanja občanov z dogajanjem v občini. Občani glasila v svoje nabiralnike prejmejo brezplačno. Kolikokrat na leto, je odvisno od politike posamezne občine.

Izmed 22 občin izdajajo glasilo v kar 19 občinah. V največ občinah, kar dvanajstih, izdajajo glasilo tri- do petkrat na leto. Županje in župani teh občin so izdajanje glasila utemeljili kot potrebo po informiranosti občanov. Njihove misli lahko strnemo z besedami županje občine Majšperk Darinke Fakin, ki je povedala: „Največji pomen ima občinski časopis na področju informiranja občanov o vseh dogodkih tako na ravni občine in njenih organov. V časopisu so objavljeni tudi različni občinski razpisi, podane so informacije o investicijah, predvsem pa je namenjen predstavitvi dela naših posameznikov in društev, ki so vsa zelo aktivna, naše osnovne šole in vrtca, ki predstavita svoje delo in dogodke ter tudi uspehe.“
Po številu izdaj občinskega glasila močno prednjačita mestna občina Ptuj in Lenart, kjer glasilo izdajo kar enajstkrat na leto. Povsem enako kot glasila v drugih občinah sta glasili namenjeni informiranju občanov, med seboj pa se močno razlikujeta. Ptujčan, glasilo MOP Ptuj, prinaša vsebine izključno iz območja občine, medtem ko glasilo Ovtarjeve novice „pokriva“ območje več občin.
Župani: Glasila imajo arhivsko vrednost
„Občinsko glasilo je obraz, beseda in slika naše občine in s tem naše celotne lokalne skupnosti in vsakega posameznika v njej,“ je povedala Simona Antolič, urednica občinskega glasila v Račah. Podoba kraja in dogajanja v kraju je v glasilih obravnavana periodično, zato ima po mnenju župana občine Središče ob Dravi Jurija Borka glasilo tudi arhivsko vrednost. Temu mnenju se pridružujejo še v občini Markovci, kjer so povedali: „Naše glasilo je bogat arhiv dogajanja za naše zanamce.“
Povedano je sicer le ena plat resnice. Drugo plat resnice so zapisali preiskovalni novinarji portala podcrto.si, ki med drugim ugotavljajo, da so občinska glasila izjemno dobro (in zlati v ruralnem okolju tudi zelo močno) sredstvo vpliva aktualnega župana na občane, še zlasti pred volitvami: »Slovenske občine za medijske dejavnosti vsako leto porabijo več milijonov evrov. Toda nad njihovo uporabo ni učinkovitega nadzora, zato lahko župani občinska glasila zlorabljajo za samopromocijo in napad na nasprotnike.«
V nekaterih občinah so ugotovili, da je predrago
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se