Vodovarstvena območja: Kmetje zahtevajo vsaj 400 evrov po hektarju
Kmetje, ki obdelujejo zemljo na vodovarstvenem območju imajo številne omejitve pri gnojenju in uporabi škropiv. V zameno dobijo odškodnine, ki trenutno znašajo 120 evrov po hektarju na leto. Kmetje so prepričani, da je to premalo in zato po novem zahtevajo več.

Po petih letih se izteka državna pomoč za vodovarstvena območja. Kmetje so zato že sprožili pobudo za zvišanje nadomestil v prihodnje. Kmetijski zavod Ptuj je tako izvedel natančen izračun, kjer so z vsemi kazalniki prikazali resnično oškodovanost kmetov na vodovarstvenih območjih. Zaradi omejitev nastanejo dodatni stroški oziroma izpad dohodka. KGZS tako predlaga nadomestilo za poljedelstvo v višini 928 evrov na hektar in za živinorejske kmetije 978 evrov na hektar.
»To bo najverjetneje nemogoče, zato bomo pristali tudi na manj. Trenutna državna pomoč v višini 120 evrov po hektarju je slaba. Avstrijci imajo nadomestila v višini med 600 in 900 evrov, mi si želimo vsaj od 400 do 500 evrov po hektarju,« je povedal predsednik ptujske območne enote KGZS Milan Unuk.
Bo sledila podražitev vode?
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se